V našem hrudníku čeká na správnou aktivaci celkem 90 kloubů, říká pohybová lektorka Jolana Novotná

24. červen 2023

Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:

  • 00:45 Herec, zpěvák a tanečník Ondřej Havelka
  • 06:00 Pohybová lektorka Jolana Novotná a přednosti chůze
  • 11:10 Koučka Petra Volenec Němečková a naše psychika
  • 15:14 Kosmetický rádce se zaměří na to, jak pečovat o nohy
  • 19:42 Kontaktní čočky a jejich používání v létě
  • 23:00 Hlasování v oblíbené rozhlasové anketě Šarmantní osobnost roku

Procházkou můžete udělat hodně pro své tělo. A když u toho dodržíte několik základních pravidel, bude si liboat ještě víc. Redaktorka Jana Kudyvejsová si o tom povídala s pohybovou lektorkou Jolanou Novotnou. Podle ní je chůze doslava balzámem pro naši páteř. Krční, hrudní bederní i pro naše hrudní svaly.

Držte se za prsa a rozejděte se. Kráčíme a vnímáme, že se nám prsa houpou ze strany na stranu, rozhlížejí se a dech v těle nádherně proudí.
Jolana Novotná, učitelka pohybu a lektorka cvičení pilates

A v neposlední řadě i pro naši psychiku. Dozvíte se, proč je při chůzi důležité lehce natáčet ramena ze strany na stranu, a proč uvést do pohybu hrudník, ve kterém na aktivaci čeká celkem neuvěřitelných 90 kloubů.

Nepůjde asi úplně o to, jestli uděláme o nějaké kroky více nebo méně, ale spíše o to, abychom je provedli správně a udělali dobře našemu tělu.

Čtěte také

Je to přesně tak, nebudeme se bavit o výkonnosti, ale o kvalitě chůze, aby ta byla pro naše tělo prospěšná. Protože mým heslem je, aby bylo tělo z chůze šťastné, aby ploténky byly v pohodě, aby se páteř napřimovala, aby byly klouby funkční a hezky se hýbaly. Aby to v našem těle hezky fungovalo i s pánevním dnem a v souladu s břišní stěnou.

To znamená, když chodíme správně, tak opravdu zapojujeme snad úplně všechno v našem těle. Já miluji chůzi, je to opravdu nejdokonalejší a nejjednodušší pohyb a je jedno, jestli jde o pár kroků když jdete po bytě, přesouváte se z místa na místo, nebo když jdete ven na delší procházku. Samozřejmě venku to je mnohem lepší, protože tam je čerstvý vzduch, příroda a spousta terénních nerovností, které jsou pro nás inspirativní. Ale i běžné přecházení po bytě je báječné.

Jak vy osobně ráda chodíte venku? Máte raději rychlou nebo spíše pomalejší chůzi, střídáte tempa?

Čtěte také

Já to střídám. Miluji pomalou chůzi, kdy jdu a mám čas vnímat okolí. Mám to jako takovou meditaci, vnímám, jak se pohyb odvíjí z chodidel, jak tělo začíná rotovat, jak se páteř napřimuje a dech se rozvíjí. A pak zase za chvíli mě třeba baví trošku zrychlit tempo a zjistím, že se to vše proměnilo. A má to opravdu blahodárné účinky.

Jak tedy na to? Na co si máme dávat pozor?
Mohla bych se zeptat, když jdete, co si hlídáte, abych měla zpětnou vazbu.

Hlídám si ramena, abych měla rovně záda, hlídám si břicho, abych ho měla hezky zpevněné, a hlídám si krok, abych cítila, že mi zabírají stehna.

Tak to jste na výborné cestě. Protože spousta lidí to rozhodně takto má a je fajn, když to slyší i z té druhé strany, nejenom jako poučení, jak by se to mělo dělat. Když si uvědomíme, jak vlastně naše tělo funguje. Spousta lidí to pozapomněla nebo se tím ani nikdy nezabývali.

Je nějaká zásadní rada nebo doporučení rovnou pro procházku na dnešní odpoledne?

Tak pojďme na procházku, vydejme se ven a rozpohybujme hrudník. Uděláme to jednoduše. Než se pustíte do prvního kroku, tak se na chvilku v klidu zastavte. Představte si, že v hrudníku máte míček a ten se s každým nádechem otevírá úplně do všech stran. Ideální bude, když položíte ruce na prsa a krásně se rozdýcháte.

Čtěte také

A výdechem se volně vše vyfouklo z našeho těla, máme ruce na prsou a všímáme si, že se právě i ta prsa dostávají do většího prostoru, prsa máme muži i ženy, tak je to úplně jedno. Opravdu se za ta prsa držte a teď se rozejděte. Začneme kráčet a začneme vnímat, že se nám prsa houpou ze strany na stranu, jak se rozhlíží a pořád dech v našem těle nádherně proudí, krásně naplňuje tělo.

Vy kráčíte a vaše prsa se rozhlíží, nos se kouká dopředu, oči sledují prostředí, které je před vámi, kam kráčíte. Tak můžete začít rázovat dokonce i rychle, ale stále vnímáte i pod rukama, že hrudník s vámi tančí a rozhlíží se ze strany na stranu. A to už je základní a důležitý předpoklad k tomu, abyste přidali rotaci hrudníku a protirotaci pánve, a páteř se vám začala snadněji napřimovat.

Dělá se prostor pro plotýnky, začne se břišní stěna scelovat, začne vám dobře fungovat i pánevní dno. To vše je možné.

To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.

Spustit audio

Související