V kraji se nedaří sehnat náhradní rodiny pro téměř tři sta dětí. Naděje na zlepšení je v nedohlednu

7. červenec 2020 10:01

V Královéhradeckém kraji přibylo dětí bez rodiny. V ústavní péči jich jsou momentálně téměř tři stovky. To je asi o čtvrtinu víc než před rokem. Zájem přitom není především o sourozenecké skupiny. 

Dana Riegrová žije se svým manželem v malé obci Lochenice. Společně vychovávají pět dětí, vlastního syna, adoptivní dceru, chlapce v pěstounské péči a teď se navíc jako pěstouni starají ještě o dvojici bratrů ve věku pět a šest let.

Čtěte také

Pro dvě děti naráz se rozhodli po dlouhém váhání, právě kvůli situaci v ústavech.
„Sourozenecké dvojice nemají šanci na pěstounskou péči. Tak jsme se rozmysleli."

Svého rozhodnutí nelitují. A to i přesto, že jeden z chlapců má zdravotní handicap. A oba dva si na novou rodinu museli zvyknout.
„Ústavní deprivace u malého a u většího nedůvěra. S tím jsme se museli poprat."

Podobných pěstounů je ale méně než by bylo zapotřebí. V Královéhradeckém kraji aktuálně čekají na umístění do náhradní rodiny téměř tři stovky dětí.

miminko

Důvodů, proč jejich počet roste, je celá řada.

„Vysvětlujeme si to tím, že chybí terénní pracovníci působící přímo v rodinách, určité procento hraje i odpovědnost rodičů. Leckdy je pro ně možnost umístění dětí do ústavního zařízení řešením životní situace. A také ekonomická situace rodin často přispívá k tomu, že jsou děti umisťovány do ústavů," říká Václav Mackerle, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

Čtěte také

Zatímco umístění samostatného malého a zdravého dítěte není problém, se sourozenci je to právě naopak.

„Jestliže jde o vícečetnou sourozeneckou skupinu, tak nehraje roli jestli se jedná o menšinové nebo většinové etnikum," dodává Václav Mackerle.

Naděje na zlepšení je přitom v nedohlednu a je tak téměř jisté, že velká část sourozeneckých skupin zůstane v ústavní péči až do dospělosti. Řada takových dětí přitom následně skončí na ulici nebo ve vězení.

Spustit audio

Související