V kraji byla zřízena centrální dekontaminační stanoviště, štáb ředitele HZS přijal i další opatření

4. duben 2020 10:23

Štáb ředitele HZS Královéhradeckého kraje se zabývá aplikací krizových opatření stanovených vládou České republiky i generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky dovnitř sboru. Nově rozhodl například o zřízení centrálních dekontaminačních stanovišť v celém kraji.

Čtěte také

Dekontaminační stanoviště byla zřízena na základě dohody se složkami IZS a samosprávami. Místa se nachází ve městech, kde je zároveň dislokována centrální stanice každého územního odboru. V Hradci Králové vyrostlo provizorní dekontaminační stanoviště na Všesportovním stadionu v Malšovicích.

„Místo jsme po dohodě s městem zvolili proto, že se jedná o uzavřený areál a je zde krytý prostor pro převlečení i zázemí pro dezinfikované osoby. Obdobně jsme také volili prostory v ostatních okresech v Jičíně, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a Trutnově, zpravidla se jedná o sportoviště,“ řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. František Mencl.

Dekontaminační stanoviště v Hradci Králové

Každé stanoviště je vybaveno prostředky pro dezinfekci, vhodným prostorem pro svlečení ochranných oděvů, nachází se zde šatny a sprchy. Pakliže si to vyžádá příslušné operační středisko, v místě bude probíhat dezinfekce techniky a osob z řad složek IZS, které přišly do kontaktu s pacientem s onemocněním COVID-19.

Hasiči jsou nadále připraveni spolupracovat s krajskou hygienickou stanicí

Na její žádost může jednotka vyjet i k události, kdy je potřeba zajisti například manipulaci a dezinfekci zesnulých osob, u kterých bylo prokázáno onemocnění COVID-19.

Čtěte také

V rámci personálních opatření slouží příslušníci na stanicích HZS v minimálních počtech. Po dobu nouzového stavu byly upraveny podmínky pro výjezd. Za současné situace je preferován výjezd posádky cisternové automobilové stříkačky v počtu osob 1+3, dočasně byly omezeny výjezdy menších technických nebo rychlých zásahových automobilů.

Na centrální stanici v Hradci Králové je i nadále umístěn sklad pro Královéhradecký kraj, kam jsou dováženy ochranné osobní prostředky ze skladu v Opočínku na Pardubicku. Distribuci těchto prostředků na určená místa organizuje krajský úřad.

Stále platí omezené úřední hodiny na podatelnách a pracovištích prevence, kdy je upřednostněn telefonický kontakt nebo kontakt prostřednictvím elektronické pošty.

autor: baj | zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související