V jedno velké staveniště se na jaře promění úsek silnice od Prkenného Dolu až na konec Žacléře

2. prosinec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Silničáři provizorně opravují výmoly u Týna nad Vltavou

Díry v asfaltu, rozdrolené krajnice. Tak vypadá hlavní silnice procházející Žacléřem. Na jaře by se konečně měla dočkat opravy. Vedení města hledá možnosti objízdných tras a připravuje řidiče i tamní obyvatele na komplikace, které s sebou oprava přinese. 

Rýchorské náměstí v Žacléři získá úplně novou podobu. Teď ale počítejte s dopravním omezením

V Žacléři opravuji náměstí

Žacléř na Trutnovsku bude mít opravené náměstí. V těchto dnech tam silničáři předělávají opěrnou zeď, další práce budou následovat a náměstí získá novou podobu. Podle nezávislé místostarostky Evy Rennerové by částka za kompletní obnovu neměla přesáhnout 10 milionů korun. 

„Už bylo na čase, protože tato silnice opravdu stojí, jak se říká, za prd. Lidé si tu akorát ničí auta, ta silnice vypadá jako tankodrom," popisuje stav silnice vedoucí přes celé město David Kamenický, který prý tudy jezdí téměř denně. Ukazuje výtluky, díry a popraskaný asfalt.

„Stav silnice byl opravdu dlouhodobě špatný. V souvislosti s výstavbou jsme byli vyzváni, abychom si vypořádali všechny věci, které potřebujeme pod tou silnicí. To znamená, že se začaly kopat kanalizační přípojky, veřejné osvětlení, kabelová televize. Takže kvalita té silnice se ještě mnohem víc zhoršila," říká starosta Aleš Vaníček ze sdružení Náš Žacléř.

První etapa opravy by měla začít na jaře, jen co to umožní počasí

„První etapa by měla začít v Prkenném Dole a dále směřovat přes město až po křižovatku u hotelu Sport," říká Aleš Vaníček.

A v roce 2020 by měla oprava silnice pokračovat od konce města až k hraničnímu přechodu.

V Žacléři opravuji náměstí

Vedení Žacléře chce zároveň vybudovat po celé trase vedoucí přes centrum chodníky. Ale pouze v případě, že se podaří získat dotaci.

„Rozhodnutí by mělo být na jaře. Je to žádost, kterou jsme podali na Státním fondu dopravní infrastruktury zhruba v objemu 10 milionů korun," vysvětluje Aleš Vaníček.

A přiznává, že největší obavy jsou z objízdných tras. Možností totiž kudy vést dopravu mnoho není: „V některých úsecích, například mezi policií a porcelánkou, prostě a jednoduše nemáme nějakou rychlou variantu objížďky."

Jen co rekonstrukce silnice začne, lidé budou o aktuálním postupu prací informováni na webových stránkách města.

Spustit audio

Související