Žacléř na Trutnovsku pořídil nové sudy na dešťovou vodu. Ta slouží k zalévání městské zeleně

29. červen 2018 09:12

Radnice v Žacléři na Trutnovsku koupila 11 sudů na zachytávání dešťové vody. Chce tím předejít případnému nedostatku vody na zalévání městské zeleně. Podle nezávislé místostarostky Evy Rennerové za sudy město zaplatilo přibližně 10 tisíc korun. 

Stojíme před městským úřadem v Žacléři a někde tady by měl být sud na dešťovou vodu. „Ano, máme tady umístěny dva sudy. A voda, která v nich je zachytávána, tak je používána. na zalévání skalky, která je před městským úřadem, květinové výzdoby, která je na fasádě městského úřadu a samozřejmě květin, které mají kolegyně ve svých kancelářích," ukazuje Eva Rennerová.

V hornickém skanzenu v Žacléři si návštěvníci brzy prohlédnou novou hornickou štolu

Hornický skanzen Žacléř - důl Bohumír

V hornickém skanzenu v Žacléři v těchto dnech řemeslníci dodělávají novou štolu. Měla by být dokončena do poloviny května. Reportérka Jana Házová si ji v malém předstihu prošla v doprovodu ředitele skanzenu Karla Novotného.  

Přecházíme k prvnímu sudu, který je za městským úřadem. A tady právě paní Miluška nabírá vodu ze sudu do konve. „Loni jsme zalévali vodou z kohoutku. Ale pitnou vodou šetříme, tak teď zaléváme tím, co nám naprší do sudu. Tak zalévám kytky, co jsou v truhlících na oknech. Zabere to tak půl hodinky."

Na okapu je vidět taková záklopka. Ta je tam pro případ, že je sud naplněn vovdou, tak aby nepřetékal. „Snažíme se to hlídat. Nemáme to nijak mechanizované, ale úřednice , nebo kdo je zrovna poblíž, tak hlídá, jestli už je sud plný," vysvětluje Eva Rennerová.

Déšť ve městě

A doplňuje: „My jsme po Žacléři rozmisťovali celkem šest sudů a ještě jsme přiobjednávali další. Už jsme je zakoupili. Chceme je umístit k mateřské škole Na pilíři. Tam je o ně velký zájem. Byla tam vybudována veliká zahrada pro děti. Potom je chceme mít u základní umělecké školy. A kolegyně, která nám obstarává zeleň ve městě, tak má vytipovaná ještě další místa, kde by byly sudy na dešťovou vodu potřeba," dodává Eva Rennerová.

Spustit audio

Související