Rýchorské náměstí v Žacléři získá úplně novou podobu. Teď ale počítejte s dopravním omezením

28. červen 2018 09:36

Žacléř na Trutnovsku bude mít opravené náměstí. V těchto dnech tam silničáři předělávají opěrnou zeď, další práce budou následovat a náměstí získá novou podobu. Podle nezávislé místostarostky Evy Rennerové by částka za kompletní obnovu neměla přesáhnout 10 milionů korun. 

Rachot bagru se teď na Rýchorském náměstí v Žacléři ozývá pravidelně a to z toho důvodu, že se celé přestavuje a bude vypadat úplně jinak.

„Ano, právě probíhá oprava zdi, která se nachází podél hlavní komunikace. Zeď byla už ve špatném stavu a bude nahrazena nižší zídkou a takovým přirozeným svahem. Toto je takový první krok k úpravě celého náměstí," vysvětluje Eva Rennerová.

V Žacléři opravuji náměstí

Když se rozhlížíme po náměstí, jsou tu krásné historické domy a spousta zeleně. Co všechno se tu změní? Chodníky a silnice?

V hornickém skanzenu v Žacléři si návštěvníci brzy prohlédnou novou hornickou štolu

Hornický skanzen Žacléř - důl Bohumír

V hornickém skanzenu v Žacléři v těchto dnech řemeslníci dodělávají novou štolu. Měla by být dokončena do poloviny května. Reportérka Jana Házová si ji v malém předstihu prošla v doprovodu ředitele skanzenu Karla Novotného.  

„Dojde ke změně. Dominantou náměstí jsou takové tři základní body. Mariánský sloup, kašna a pomník Josefa II. Tyto body jsou v jedné linii a architekti se rozhodli, že by je soustředili na jednu plochu. Dál dojde k odstranění živých plotů, které tu jsou. Protože nám náměstí rozdělují do takových segmentů, které nejsou příliš přehledné," říká Eva Rennerová.

A současně doplňuje: „A je také vypracovávána studie zeleně přímo pro samotné náměstí. Jsou tam plánovány řady stromů, jedna řada by se měla nacházet na ploše té bývalé zdi. A daůšé řada by měla být v dolní části náměstí."

V Žacléři opravuji náměstí

Teď jsou na náměstí semafory. Automobily jezdí kyvadlově. SIlnice je v docela špatném stavu. I ta získá novou podobu?

„Nová komunikace se měla budovat už v minulých letech. Akce byla přeložena na letošní rok, ale bohužel opět nebyla realizována. Doufáme, že v příštím roce už dojde k opravě komunikace, protože je ve velmi špatném stavu. Když budeme velmi optimističtí, tak bychom byli rádi, aby bylo na konci roku 2019 už celé náměstí v nové podobě," uzavírá rozhovor Eva Rennerová.

Spustit audio

Související