Doly Jan, Julie a Bohumír. Stopy hornictví východních Čech najdete v Žacléři a v měděném dole

23. duben 2018

Hornický skanzen Žacléř a areál dolu Jan Šverma jsou poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Komplexy budov těžních souborů jam Jan a Julie jsou prohlášeny kulturními památkami ČR. 

Ve strojovnách těžních strojů a v šachetních budovách je vytvořena expozice, která plně ukazuje pohyb důlních vozů na povrchu bývalého dolu, dále je k vidění expozice starých důlních map, paleontologických nálezů, ale i fotodokumentace z minulého provozu dolu. K expozici rovněž patří možnost prohlídky časti jámy Julie, větracího kanálu a zařízení ventilátorovny, dále i vyhlídky na panorama Krkonoš a Královeckého Špičáku z těžní věže jámy Jan.

Letošní turistická sezóna pomalu začíná, nejenom na hradech a zámcích, ale taky v podzemí. A protože hornická činnost byla i ve východních Čechách hodně slavná, tak si o ní budeme povídat s dvěma dámami. Jedna přijela z Jívky, druhá z Žacléře. Jsou to Květa Dufková a Lucie Zákravská. Představme ta důlní místa, o kterých budeme mluvit. Květo, vy jste přijela z Jívky. To je důl Bohumír.
My máme zpřístupněné podzemní dolu Bohumír. Trasa v podzemí je asi 400 metrů dlouhá. Máme letos čtvrtou turistickou sezónu a budeme se těšit na každého, kdo nás navštíví.

Můžeme připomenout historii dolu Bohumír? Tam se netěžilo uhlí, ale těžila se měď.
Ano. Měděná ruda. Těžila se tam od roku 1853 až do roku 1959. Do roku 1965 pak probíhala samotná likvidace dolu. A teprve v roce 2015 jsme štolu zpřístupnili. Tedy přesně po 50 letech.

Těšíte se už na návštěvníky?
Určitě. Máme letos spoustu novinek, ale nebudeme předbíhat.

Květa Dufková a Lucie Zákravská ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Jak to bylo s těžbou v Žacléři? Protože tam se těžilo uhlí a je to hornické město, dá se říct.
Přesně tak. Tady je ta těžba starší. U nás se datuje nejstarší dochovalá písemná zmínka o těžbě černého uhlí do roku 1570. A těžba černého uhlí u nás skončila v roce 1992. Potom se celý důl likvidoval a to tak, že se celé podzemí zaplavilo cementopopílkovou směsí. Tedy už se tam nedá bohužel těžit, ale pořád ještě se tam nachází zásoby černého uhlí.

Jak je to s hloubkou těch dolů? Měď se možná těžila víc pod povrchem, kdežto uhlí, tam se muselo jít asi opravdu hodně do hloubky?
Tam se šlo hodně do hloubky. U nás má například jáma Ján zhruba 997 metrů. Takže skoro kilometr.

A Jívka?
Naopak důl Bohumír je pouze 137 metrů pod povrchem. Poslední třinácté patro.

Čtěte takéHornický skanzen Žacléř

Pojďme se vrátit do Žacléře. Kdy vznikl hornický skanzen v Žacléři? Jívka, to jsou 4 roky a letos tedy čtvrtá sezóna. Jak dlouho se jezdí k vám?
Hornický skanzen funguje o trošku déle a to od roku 2012. Ale náš skanzen i důl Bohumír spadají pod OPS Jan Šverma, takže spolupracujeme.

Kolik bylo celkem v Žacléři v historii těch děr? Těžebních jam tam asi muselo být hodně?
Byla jich spousta. To se přiznám, že si sama si nepamatuji přesné číslo, protože tam byla například jáma Ján, Julie, Jiří, Františka a tak dál. Byla jich spousta.

Hornický skanzen Žacléř - důl Bohumír

Upoutá nás v Žacléři to místo na první pohled, že tam něco je? Protože v Jívce žádné vysoké těžební stožáry nejsou.
Určitě. Když přijíždíte do Žacléře, tak vidíte, že se tam na konci tyčí například těžní věž jámy Jan. Ta sahá až do výše 52 metrů. A návštěvníci na ni mohou v rámci prohlídky vylézt. Tam je potom i krásně vidět celý areál i okolí. Na Sněžku je tam krásný výhled.

Co všechno nám ukáže v Jívce měděný důl Bohumír?
Trasa v podzemí je 400 metrů dlouhá. Návštěvníky provedeme jak slednou chodbou, tak úvodní štolou. A na povrch vylezou 15 metrů vysokou větrací šachticí.

Snímek areálu Hornického skanzenu v Žacléři

Sledná chodba, to je taková hornická hantýrka. Vůbec netuším, co je sledná chodba.
Dá se říct, že ve sledné chodbě sledujeme rudnou žílu až do dobívky. Tam návštěvníci uvidí měděnou rudu. Je to zelenošedý jílovec, který obsahuje části a minerály měděné rudy. To tam horníci těžili. A i v současné době to mohou návštěvníci vidět. A na konci prohlídky je takové lezní oddělení. 15 metrů vysoká větrací šachta. 5 žebříků po 3 metrech.

U vás dostaneme taky na hlavu čelovku s přilbou.
Ano, jistě. To je povinné. Povinná výbava do podzemí. Přilba, čelovka, ochranný plášť.

Vy jste říkala, že letos chystáte i pár novinek. Tak na co se můžeme na měděném dole Bohumír těšit?
Letos budeme přímo v podzemí promítat autentické hornické filmy a jedna figurína bude ozvučená. Tam bude přímo slyšet zvuk sbíječky. Důl ožije klasickými důlními zvuky.

Hornický skanzen Žacléř - důl Bohumír

U vás jsou figuríny horníků. Že to tam vypadá, jakoby se tam stále pracovalo.
Po celé trase jsou figuríny horníků, které ukazují jejich autentickou práci i nástroje, se kterými pracovali. I různé oblečení. Je to oblečení z 19. století nebo pak už z 20. století. Různé typy přileb ty figuríny mají. To všechno mohou návštěvníci vidět.

Kdo dělá průvodce na měděném dole Bohumír?
Jsou to bývalí horníci z Radvanických uhelných dolů. A dodávají těm prohlídkám skvělou atmosféru, když je obohacují o své historky přímo z toho podzemí.

Tak pojďme zase do Žacléře. Tam toho bude možná ještě o něco víc, protože tam je to asi větší areál.
Přesně tak. Je to větší areál. Návštěvníci se procházejí bývalými šachetními budovami jam Jan a Julie. Potom navštíví i například strojovny pro tyto jámy. Uvidí i původní těžní stroje, které ty jámy poháněly a dopravovaly horníky dolů do podzemí a zase nahoru.

Snímek areálu Hornického skanzenu v Žacléři

Tím výtahem nás dolů také svezete?
Výtahem vás bohužel nesvezeme, protože celé to podzemí je u nás zadělané, takže tam se nedá dostat. Ale měli jsme pro zájemce, že mohli například slézt po žebříku, který byl zhruba 10 metrů dlouhý do větrného kanálu, ten potom projít a vylézt ventilátorem.

Větrný kanál? To je nějaká ventilace?
Je to ventilace, aby se do dolu vháněl čerstvý vzduch. A pak zase odváděl ven ten špinavý.

V hornickém skanzenu v Žacléři si návštěvníci brzy prohlédnou novou hornickou štolu

Hornický skanzen Žacléř - důl Bohumír

V hornickém skanzenu v Žacléři v těchto dnech řemeslníci dodělávají novou štolu. Měla by být dokončena do poloviny května. Reportérka Jana Házová si ji v malém předstihu prošla v doprovodu ředitele skanzenu Karla Novotného.  

A nějaké novinky taky v Žacléři chystáte?
Letos chystáme novinku. 16. května slavnostně zpřístupníme štolu Jitřenu. Bude zhruba 100 metrů dlouhá a návštěvníci zde uvidí například skutečnou uhelnou sloj. Jsou tam potom i různé druhy výztuže. Budou tam i figuríny horníků oblečené ve fáracím obleku. Budou mít i svítilny a nářadí. Jeden horník bude pracovat například i se sbíječkou, takže určitě se mají návštěvníci na co těšit.

1. května otevíráte v Žacléři?
My otevíráme 1. května, ale ta nová štola bude slavnostně otevřena 16. května.

Květa Dufková a Lucie Zákravská ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Jakubem Schmidtem

Jak se máme obléknout?
Zima tam je asi jako na podzim. V dole je asi 10 stupňů.

To bude příjemné, až bude venku v létě velké horko. Tak vás zveme buď do Jívky nebo do Žacléře. Za slavnou havířskou historií vás pozvaly Květa Dufková a Lucie Zákravská. Ať si k vám letos najde cestu co nejvíc spokojených návštěvníků.

autoři: Milan Baják , jak
Spustit audio

Související