V Hradci Králové vzniká první dendrologická mateřská škola. Příroda je interaktivní encyklopedií

Z mateřské školy Věkoše v Hradci Králové se stává díky dlouhodobému vzdělávacímu projektu dendrologická mateřská škola. Ve spolupráci s edukativním centrem Lesní svět nyní pedagožky z MŠ budují na zahradě školky prostor na způsob venkovní laboratoře. 

„Nejde jen o krásné dřevěné interaktivní pomůcky a rozšiřování zahrady o další druhy stromů. Téma stromů jsme rozprostřeli do rámcového vzdělávacího programu zaměřeného na ekologii a etiku de facto do všech výchovných oblastí," říká ředitelka Mateřské školy, Hradec Králové - Věkoše Mgr. Ludmila Hamáková.

Příroda je interaktivní encyklopedií, kde se děti učí prožitkem

Komenského „škola hrou" a skautské „učím se tím, že to dělám" se v MŠ Věkoše snoubí v důmyslně vymyšleném projektu. Program započatý ve třídách se přenese na zahradu, kde děti čeká dřevěná věž poznání s tabulkami malovaných rostlin, ptáků a hmyzu. Každá destička je oboustranná a obsahuje hádanku s odpovědí. Všechny vyobrazené rostliny a živočichové patří do biotopu zahrady a děti je zde mohou skutečně najít.

V Lišákově doupěti se nespěchá. Lesní mateřská školka v Hořicích žije v souladu s přírodou

Osvěžení s třešňovou šťávou

Kousek od  lesa, na dosah od Masarykovy věže samostatnosti v Hořicích, za žlutými vraty ve velké zahradě stojí mongolská jurta a malý domek. Jsme v Lišákově doupěti, v lesní mateřské školce v Hořicích. 

U stromů jsou umístěné frotáže, které malé zvídavce upozorňují na tvar koruny i jednotlivých listů, typ kůry a plody dané dřeviny. Chystají se tu také závěsná dřevěná pexesa, dendrofon, který dřeva daných stromů rozezní různými tóny, otočná naučná kola, stopy zvířat a mnoho dalšího.

„S programem jsme již začali, ale zahradu vybavujeme postupně, záleží na sehnání finančních prostředků. První zkušenosti máme velmi pozitivní. Děti se učí více vnímat své bezprostřední okolí a zájem jeví i rodiče, kterým se dřevěné edukativní prvky také velmi líbí," doplňuje Lída Hamáková.

Ekologie i etika chce vnímavého člověka

Děti tu mají oči dokořán, mohou si ledacos samy osahat, učí se zaposlouchat, sledovat změny v ročních obdobích, tvoří pojmy a přemýšlí v souvislostech.

Čtěte takéMateřská škola, Hradec Králové - Věkoše

„Platí, že si člověk zapamatuje jen 20 procent toho, co slyší, ale přidáme-li ke sluchu ještě zrak, hmat, možnost diskutovat a sami si nové vyzkoušet, dostaneme se někam na 80 %. K přírodě se děti nejlépe přiblíží hrou. Když je to baví, celé to do sebe zaklapne a funguje to," říká Miloš Tomek z edukativního centra Lesní svět.

V Hradci Králové vzniká první dendrologická mateřská škola

Výukový program MŠ počítá se širokou paletou vztahových situací. Školáčci tu budou badateli, výtvarníky a také učiteli, kdy starší děti budou moci učit ty mladší. „Myslím, že pomůžeme dětem být více vnímavými k sobě navzájem i ke svému bezprostřednímu okolí. A to je mimo jiné cílem naší ekologické a etické výchovy," dodává Lída Hamáková.

Lípa v rámci Dne stromů

Na zahradě školky je mnoho druhů již vzrostlých stromů. Program počítá s tím, že ty, které chybějí, budou postupně dosázeny. V rámci celosvětového Dne stromů, který letos připadne na sobotu 20. října, vysadí děti, zaměstnanci i rodiče ve spolupráci s Lesním světem v MŠ Věkoše lípu.

V Hradci Králové vzniká první dendrologická mateřská škola

Slavnostní sázení proběhne jako hra pro děti se čtyřmi zastaveními. Po dokončení všech instalací se bude šesti zahradními koutky jednotlivých tříd vinout nová malá naučná stezka, která děti povede k důkladnému zkoumání toho, co mají pod nohami a nad hlavou.

„V týmu Lesního světa máme mnoho profesí - malíře, grafika i zkušené tesaře. Spolupracujeme ale také se samotnými dendrology. Projekty mají mít hlavu a patu - od krásného výtvarného ztvárnění, přes ekologické materiály a jejich šetrné zpracování až po citlivé umístění v terénu," uzavírá Miloš Tomek.

Spustit audio
autor: Milan Baják | zdroje: Mateřská škola , Hradec Králové - Věkoše

Související