V Dobrém na Rychnovsku vzniká živá zahrada s jezírky a stěnou pro hnízdění ledňáčka říčního

10. únor 2019 10:38

V Dobrém na Rychnovsku bude takzvaná ekozahrada. Vzniká v areálu české pobočky křesťanské ekologické organizace A Rocha, do které chodí lidé kvůli lásce k přírodě a její ochraně. V zahradě bude pět jezírek a také unikátní stěna pro hnízdění chráněného ledňáčka říčního. 

Městské lesy Hradec Králové oživí téměř 100 let starý plán pro lepší zadržení vody v krajině

Městské lesy Hradec Králové - rybník

Celkem tři retenční nádrže vybuduje v okolí Hradce Králové správce městských lesů. Plánem lesníků je zadržet v krajině co nejvíce vody a tím přispět ke zkvalitnění lesního porostu. Každá nádrž zabere plochu zhruba dvou hektarů a v budoucnu by mohly sloužit i pro chov ryb.

Reportérka Jana Házová se na místo vypravila, aby zjistila podrobnosti. Do zahrady ji zavedl zakladatel české A Rochy, farář Pavel Světlík: „Ta jezírka vznikla z myšlenky, abychom dostali vodu do krajiny."

Jsme v podhůří Orlických hor, uprostřed lesa.

„Máme tady v zahradě pět jezírek. Využili jsme vodního díla, které přetrvalo. Původní vodní kolo a turbína, to je vše pryč, ale využili jsme převisu vody, že tu máme splav, vantroky, přívodní kanál, odvodní kanál. Tak jsme onoho výškového rozdílu využili k vybudování vodního systému. Samospádem, bez jakékoliv kapky energie, nám jde voda do pěti rybníčků," vysvětluje Pavel Světlík.

V okolí Kerských rybníčků najdete vzácné žluté kosatce

A hned doplňuje: „Jeden rybníček je větší a čtyři menší. A v létě je tady pěkně živo. Spousta vážek, čáp černý, volavky. V jednom rybníčku máme pár ryb kvůli řase. Ale už nám je tady loví vydra. Takže je to takový koloběh života."

Přicházíme k největšímu z rybníků: „Tady jsme původně plánovali rákos. Ale tohle jezírko je s fólií. A zjistili jsme, že rákos, nebo orobinec, je tak agresivní, že by nám onu fólii provrtal. Tak jsme se zatím rákosu vzdali. A tamhle na druhé straně, tam plánujeme tak 50 až 60 druhů vodních květin. Už tam nějaké kytky jsou, asi tak 20 druhů. A letos budeme ještě dál shánět a dosazovat."

Ledňáček říční (ilustrační foto)

Co tedy čeká v Dobrém členy křesťanské ekologické organizace A Rocha za práci, až opadne sníh?

„Dokončujeme ledňáčkovský kontejner. To je umělé hnízdiště pro ledňáčky. Pravidelně tady v období července až října kroužkujeme na Zlatém potoce, jinak také na Dědině, třeba i čtyřicet ledňáčků. A tady zmizely ony stěnové břehy, které jsou právě vhodné pro jejich hnízdění. Oni hnízdní ve stěnách. A my jsme jim takto vyšli naproti. Okouknul jsem to v severním Německu, kde se běžně takové stavbičky používají pro hnízdění ledňáčků. A oni to akceptují a hnízdí tam," dodává Pavel Světlík.

Živá zahrada střediska A Rocha je otevřena celoročně a vítá návštěvníky v jakoukoliv denní dobu.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související