V Česku ubývá strážců přírody. Ti současní se v terénu stále častěji setkávají s agresivitou turistů

30. říjen 2023 09:18

V Teplicích nad Metují v Broumovském výběžku se sešli strážci přírody z celé republiky. Mluvili například o rostoucí agresivitě turistů, se kterou se v terénu setkávají. Neukázněných turistů je v národních parcích nebo chráněných územích v poslední době stále víc.

Čtěte také

V Česku je zhruba 600 strážců přírody. Profesionálních, ale hlavně dobrovolných. Meziročně ale těch dobrovolných ubyla zhruba desetina.

„Úbytek je skutečně velký problém, protože nemáme prostor na to efektivně ovlivnit chování návštěvníků přírody,“ říká Ondřej Vítek z Asociace ochrany přírody a krajiny České republiky.

Důvodů proč strážců ubývá, je podle něj víc. „Zejména jde o málo intenzivní spolupráci s dobrovolníky, kteří jsou ochotni nám pomáhat. A samozřejmě i jejich stárnutí a snižující se fyzické schopnosti.

Zatímco strážců je méně, turistů v přírodě v posledních letech přibylo. Navíc se mění jejich chování, méně respektují zákazy a další omezení. Někdy to končí i fyzickým napadením strážců.

Čtěte také

„Připomeňme případ skialpinisty v Národním parku Šumava, který opustil značenou cestu. A když byl kontaktován strážcem přírody, tak ho napadl, popisuje jeden z mediálně nejznámějších incidentů Antonín Tůma, člen výboru Asociace strážců přírody ČR a vedoucí stráže přírody v CHKO Moravský kras.

Nepříjemné zážitky s turisty mají podle něj ale i strážci v jiných částech republiky. „Arogantních návštěvníků přírody rozhodně přibývá.

Mezi nejčastější přestupky v přírodě patří podle strážců odhazování odpadků, parkování v lese, pohyb turistů mimo vyznačené trasy, nebo nelegální táboření, případně rozdělávání ohně. „Zejména cykloturisté patří k nejarogantnějším návštěvníkům přírody, s kterými se velmi těžko komunikuje.

Řadu případů se strážci přírody snaží řešit domluvou, ročně ale neukáznění turisté dostanou i stovky pokut.

Čtěte také

Podle koordinátora stráže přírody CHKO Jeseníky Michala Ulrycha už totiž domluva nemá dostatečný efekt. „Situace v terénu už je taková, že nemáme snahu to tomu člověku vysvětlit a nechat ho odejít bez finanční sankce. Protože těch přestupků je opravdu tolik, že nám připadá, že to není dostatečně výchovné, tomu člověku pouze sdělit a vysvětlit, kde porušil zákon. Lepší je to ještě potvrdit onou finanční pokutou.

Že počet přestupků i agresivity v minulých letech přibylo, potvrzuje i Ministerstvo životního prostředí. To letos navýšilo počet profesionálních strážců v národních parcích na 58.

Podle Asociace strážců přírody České republiky by ale strážců na plný úvazek mělo být víc. I o tom chtějí zástupci asociace s ministerstvem jednat. Stejně tak o případném posílení pravomocí strážců přírody.

Spustit audio

Související