Unikátní pozůstatky hradební zdi bývalé barokní pevnosti byly objeveny v centru Hradce Králové

24. říjen 2019 09:45

Archeologové objevili při modernizaci Gayerových kasáren v Hradci Králové základy takzvaného bastionu a kavalíru z 18. století. Pozůstatky zdi bývalé královéhradecké pevnosti jsou velmi dobře zachovalé. A pro archeology i památkáře je to unikátní nález. 

„Nacházíme se v oblasti Bastionu 8, v místech hlavní obvodové hradby, které vytvářela takové pětiúhelníkové bašty. A my teď vlastně stojíme ve východní části jedné z nich," popisuje nález archeolog Muzea východních Čech Radek Bláha.

Čtěte také

Vnitřní obvod opevnění tvořilo osm bastionů, mezi kterými se táhly spojovací hradby. Těsně za hradbou pak stála budova zvaná kavalír. V současných Gayerových a Vrbenského kasárnách to byla pekárna a sklad potravin.

„A tam, kde byla špice onoho kavalíru, tam dnes stojí parkovací dům. Ovšem pozůstatky onoho kavalíru i špice bastionu jsou uchovány pod základy toho parkovacího domu," doplňuje Radek Bláha.

Hradby bastionu lícovaly s budovami, ve kterých nyní sídlí pěvecký sbor Boni Pueri a Jitro. Vnitřní kavalír lemují budovy, kde je restaurace U Kohouta a odbor dopravy hradeckého magistrátu.

Archeologové objevili při modernizaci Gayerových kasáren v Hradci Králové základy takzvaného bastionu a kavalíru z 18. století

A pohled na tuto odkrytou část hradeb je unikátní, říká vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta.
„Protože v Hradci Králové se tato část zatím nikde neobjevila. Tedy je to unikátní řekněme lokálně. Ale také v onom širším měřítku. Jelikož tam, kde takové barokní pevnosti byly zachovány, jako je Terezín nebo Josefov, tak jsou tyto konstrukce stále ukryty ve valech a nikdo je neviděl. My je tady v Hradci Králové můžeme spatřit."

Částečně bude průhled možný přes podlahu plánované přístavby

Čtěte také

V té vzniknou badatelny odborných oddělení muzea vysvětluje ředitel Muzea Východních Čech Petr Grulich.
„Návštěvník vstoupí do oné přístavby v prvním podzemním podlaží. Ale na cestě do badatelny vystoupá do prvního nadzemního podlaží, takže musí přejít přes bastion. Tam budou informační cedule, které budou zájemce informovat o co se přesně jedná."

Do budoucna pak Muzeum východních Čech v Hradci Králové plánuje vznik expozice mapující Královéhradeckou barokní pevnost. Ta by mohla vzniknout v blízkosti parkovacího domu Jana Gayera.

autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související