Protialkoholní záchytná stanice v Hradci, jediné zařízení toho druhu v kraji, se možná přesune jinam
Královéhradecký kraj jedná s vedením Fakultní nemocnice Hradec Králové o umístění Krajské protialkoholní záchytné stanice v areálu nemocnice. Zařízení by tak mohlo využívat zázemí nemocnice, včetně případného lékařského personálu. Právě nedostatek lidí je důvodem, proč tzv. „záchytka" už několik let funguje jen v omezeném režimu.
Čtěte také
Podrobnosti zjišťoval reportér Václav Plecháček.
Možné změny navrhuje hejtmanství. Důvodem jsou už zmiňované personální problémy. Před třemi lety odešel tehdejší dlouholetý ředitel, nějaký čas dokonce hrozilo, že zařízení nebude pokračovat v provozu vůbec, nakonec se ho ale podařilo zajistit alespoň v omezeném režimu.
Kraje přitom mají provoz protialkoholních záchytných stanic ze zákona povinnost zajišťovat. Momentálně je to tedy tak, že protialkoholní záchytka v městské části Nový Hradec Králové přijímá klienty ve všední dny jen v noci, nepřetržitý provoz je pouze o víkendech a svátcích.
Čtěte také
Jak by tedy provoz záchytky podle současného vedení hejtmanství mohl vypadat?
Pokud by se záchytka přestěhovala do areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové, mohl by člověka pod vlivem alkoholu vyšetřit a přijmout lékař z jiného oddělení. Tím by se chod zařízení podle zástupců krajského úřadu zefektivnil a také zlevnil. Provoz záchytky stojí desítky milionů korun ročně.
Krajská záchytka přijme podle údajů hejtmanství asi 800 klientů ročně a částka za péči o každého z nich je zhruba 16 tisíc korun. Na provoz nepřispívají zdravotní pojišťovny a kraj vše hradí ze svého rozpočtu. Poplatek za noc strávenou na záchytce je 2000 korun - většina klientů ho ale nezaplatí. Podobné je to ale i jinde v republice.
Čtěte také
Další možností je podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví a poslance Jiřího Maška z hnutí ANO úplně změnit fungování protialkoholních záchytných stanic. Jak si to představuje?
Podle něj by například mohly záchytky sloužit jako jakási "dospávací" zařízení za přítomnosti pouze středního zdravotnického personálu. Díky tomu by náklady klesly.
Podle Maška mohou policisté člověka, který budí pohoršení pod vlivem alkoholu, dovézt třeba domů a předat rodinnému příslušníkovi nebo ho v případě zjevného protiprávního jednání umístit do cely předběžného zadržení, kde by vystřízlivěl pod dohledem policistů.
Na to, jestli je taková změna možná jsem se ptal na Ministerstvu zdravotnictví. Před malou chvílí jsem dostal odpověď, podle zástupců ministerstva by taková úprava byla možná, ale pouze po úpravě vyhlášky. A diskuzi o té případné změně se Ministerstvo zdravotnictví nebrání.
Související
-
Pomoc závislému? Postavme ho před volbu: Buď rodina nebo alkohol, radí MUDr. Miloslav Pleskač
MUDr. Miloslav Pleskač v naší radioporadně, tentokrát na téma: alkohol v rodině a jeho negativní dopad. Jak si s ním poradit. Pomoc závislým osobám.
-
Alkohol kontra obezita a jejich vzájemný vliv na zdraví. Pití alkoholu vede k rozvoji nadváhy
Užívání alkoholu vede k rozvoji nadváhy a obezity. Důvodem je skutečnost, že alkohol obsahuje vysoké množství jednoduchého cukru, který se se ukládá do tukové tkáně.
-
Opilému člověku se mění osobnost. Při vzniku závislosti na alkoholu, už jde o vážnou nemoc
PhDr. Miloslav Pleskač v naší radioporadně na téma: léčba závislostí. Alkohol a jeho dopad na osobnost člověka. Jak si s tím poradit.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Britové a Francouzi ladí s Ukrajinci podrobné plány. Cílem je bezpečnost země
-
Obrázek České pošty ve společnosti zasloužený není, říká generální ředitel Štěpán
-
Hraje vaše dítě Minecraft? Dejte si pozor na podvodné ‚cheaty‘ a nastavte pravidla, radí Antivirus
-
Amerikanistka: Ať si svět Trumpa víc váží? Cla nebere ekonomicky, ale jako symbol a magickou formuli