Už více než rok funguje Protialkoholní záchytná stanice v Hradci Králové pouze v omezeném režimu

1. březen 2024 08:12

Protialkoholní záchytná stanice v Hradci Králové už přes rok funguje v omezeném režimu. Je přitom spádová pro celý Královéhradecký kraj. Dříve fungovala 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Teď je nonstop otevřená jen o víkendu a o svátcích. Ve všední dny přijímá pacienty pouze v čase od 7 hodin večer do 3 hodin ráno. Povinnost provozovat záchytnou stanici má ze zákona Královéhradecký kraj. 

Do provizorního omezeného režimu přešla královéhradecká záchytná stanice loni v lednu poté, co její bývalý ředitel Vlastimil Kyral odešel do důchodu. Náhradu za něho hejtmanství doteď nenašlo. Nový vedoucí lékař, který nastoupil loni v dubnu, pracuje pouze na částečný úvazek, a není tak schopný zajistit čtyřiadvacetihodinový provoz.

Obnovení plného režimu záchytné stanice bránil ještě donedávna také nedostatek nelékařského personálu.

Čtěte také

„Ke konci roku krajská záchytná stanice přijala nového sanitáře a zdravotní sestru. Naplnění počtu těchto zaměstnanců by nám už umožnilo nepřetržitý provoz. Nicméně v tuto chvíli stále schází vedoucí lékař, který by zajistil ten trvalý nepřetržitý provoz,“ vysvětluje mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.

Zkrácená provozní doba záchytné stanice dlouhodobě zvyšuje nápor na Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Pacienti, kteří by jinak byli převezeni na záchytku, většinou končí na Pohotovosti pro dospělé, takzvané Emergency.

Měsíčně jde o desítky případů, říká primářka Kliniky urgentní medicíny Jana Berková. „Tito pacienti jsou pro nás stran péče náročnější. Ta péče je specifická. Naše prostory pro to nejsou adekvátně vybavené. Rozhodně bychom přivítali obnovení provozu záchytné stanice v Hradci Králové v rozsahu, který byl před rokem 2022.

Čtěte také

Kdy začne záchytná stanice znovu fungovat naplno, není podle zástupců kraje zatím jasné.

Najít lékaře, který by vzal práci na plný úvazek, se nedaří, popisuje radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink z HDK. „Hledáme, oslovujeme. Mohli by být dva. Teď jsem oslovoval dva vysloužilé doktory, jestli by se nechtěli podělit. Jeden dva dny, druhý tři dny. Uvidíme, jak to dopadne. Ale při současné nouzi o lékaře, kdy je nemohou sehnat ani na chirurgiích a na internách, těžko někdo půjde pracovat na záchytku.

Hradecká protialkoholní záchytná stanice přijme zhruba tisíc pacientů za rok. Z krajského rozpočtu jde na její provoz 13 milionů korun ročně.

Spustit audio

Související