Opilému člověku se mění osobnost. Při vzniku závislosti na alkoholu, už jde o vážnou nemoc

6. listopad 2018

PhDr. Miloslav Pleskač v naší radioporadně na téma: léčba závislostí. Alkohol a jeho dopad na osobnost člověka. Jak si s tím poradit.

Jak probíhá léčba závislostí jako je patologické hráčství, alkohol a drogy?

03557101.jpeg

Radioporadna: MUDr. Jela Hrnčiarová, zástupkyně přednosty Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové - léčba závislostí - patologické hráčství, alkohol a drogy. Zajímavá osobnost je hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11. hodině.

To, že je alkoholik nemocný si uvědomí často poprvé až tehdy, když jej na jeho zvláštní chování upozorní rodina. Alkoholik sám se zpočátku za nemocného nepovažuje. Současně by mělo být při této debatě alkoholikovi zdůrazněno, že při něm jeho blízcí stojí, že jej mají rádi, že mu chtějí pomoci, aby se dostal z problému.

Rodina musí však na léčbě bezpodmínečně trvat a neměla by se nechat uchlácholit bagatelizací problému alkoholu. Nátlak rodiny by měl být vždy důrazný a ultimativní. Buď rodina nebo alkohol.

Dalším postupem při nedodržení ultimáta je trest. Žena se i s dětmi například odstěhuje ke svým rodičům. Trest je nutné vykonat. Následuje pomoc alkoholikovi narýsovat východisko ze situace. Dát nějakou naději při splnění ultimáta. Tento postup je ideální realizovat při dohledu psychoterapeuta nebo psychologa.

alkohol, alkoholik, alkoholismus, závislost

V případě že je alkoholik nebezpečný sobě nebo svému okolí, je možné také požádat o pomoc policii. Krajním řešením je soudní řešení a nařízená léčba.

Je potřeba předem upozornit, že přemluvit alkoholika je těžké. Velmi důležité je, aby se alkoholik sám chtěl vyléčit. V opačném případě je šance na vyléčení mizivá.

Celou radioporadnu s MUDr. Miloslavem Pleskačem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související