Začíná dvouletá nákladná oprava budovy Gayerových kasáren v centru Hradce Králové

15. říjen 2019 09:07

Budova Gayerových kasáren v centru Hradce Králové se dočká nákladné opravy. V objektu, který využívá Muzeum východních Čech, vznikne rozšířené zázemí pro depozitáře restaurátorské dílny, kanceláře nebo nová badatelna. Stavbaři už ale uvnitř i kolem budovy pracují.  

Čtěte také

„Teď tady vlastně vidíme staveniště, probíhá zde poměrně rozsáhlý archeologický průzkum. Protože v těchto místech bude přístavba muzea," vysvětluje na plotem obehnaném dvoře u Gayerových kasáren zástupce ředitele Muzea východních Čech Jaroslav Zámečník.

„Pro nás je zásadní navýšení kapacity depozitářů. Máme přibližně 2,5 milionu sbírkových předmětů, které byly uloženy byť dobře, ale ve starých regálech. Tím, že proběhne kompletní rekonstrukce, tak získáme naprosto moderní, špičkové depozitáře. Tam bude těm sbírkovým předmětům určitě dobře."

Zahájení prací předcházelo náročné stěhování všech zaměstnanců i sbírek.
„Historická sbírka je uložena v Čelákovicích. Přírodovědecká je v budově bývalé školy ve Stěžerách a archeologická sbírka se v současné době nachází na Pouchově a ve Všestarech."

Nadhled možné budoucí podoby areálu Gayerových kasáren v Hradci Králové - vizuál

Areál čeká obnova fasády, střechy i vnitřních dispozic. Nově vznikne i depozitář otevřený pro veřejnost včetně bezbariérového přístupu.
„Určitě bude pro muzeum velkým ziskem vybudování nových restaurátorských a konzervátorských dílen, které by měly do budoucna sloužit i pro ostatní muzea v Královéhradeckém kraji."

Vrbenského kasárna v Hradci Králové mají už představu o své budoucnosti. Opravit je chce kraj

Vrbenského kasárna v Hradci Králové mají už představu o své budoucnosti. Opravit je chce Královéhradecký kraj

Budoucnost Vrbenského kasáren v Hradci Králové je o něco jasnější. Po různých plánech, které většinou zkrachovaly, chce historický objekt opravit Královéhradecký kraj. Kasárna přitom patří městu. Podrobnosti k tématu má reportér Ondřej Vaňura.

Převážně veřejnosti pak bude sloužit nová přístavba, říká krajský radní pro investice Václav Řehoř z ODS.
„Bude to kombinace staré architektury s moderní architekturou. Skleněná, navazující kvádrová budova bude propojena s tou stávající. Čili by měl vzniknout možná řekněme jistý architektonický unikát, minimálně ve východních Čechách."

Náklady na opravu nese Královéhradecký kraj a značnou část pokryjí evropské dotace.

„Dotace by měla činit 211 milionů korun. Samotné stavební práce by měly stát 237 milionů korun a celková cena, včetně vnitřního vybavení, by měla být ve výši 282 milionů korun," dodává Václav Řehoř.

Práce by měly být hotové v roce 2021 a pravděpodobně na ně naváže i oprava nedalekých Vrbenského kasáren, kde je v plánu vznik dalších výstavních prostor Muzea východních Čech. 

autoři: Lucie Peterková , baj | zdroj: Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Spustit audio

Související