Kavalír 33 pevnostního systému objevili archeologové v Gayerových kasárnách v Hradci Králové

22. březen 2018 10:20

Záchranný archeologocký výzkum před stavbou parkovacího domu v centru Hradce Králové objevil zajímavé pozůstatky pevnostního systému. Stavbu teď objev přibrzdil, řidiči zaparkují o pár měsíců později, ale pro budoucnost bude nejspíš zachráněna  cenná památka. Nález by neměl zapadnout a zmizet v nenávratnu pod budoucími parkovacími místy. 

Význam objevu přiblížil Jiří Slavík z Národního památkového ústavu v Josefově: „Je to největší archeologický odkryv pevnosti v Hradci Králové, který byl kdy uskutečněn. Je to velice celistvě dochované, prakticky úplné základové zdivo části pevnosti."

Této části pevnosti se říká Kavalír, archeology objevený je jeden ze čtyř, které v Hradci stály. Dva další byly zbourány za první republiky a na jejich místě jsou budovy magistrátu a soudu, ten zbývající stál u dnešního Tereziánského dvora a už také neexistuje.

Ředitele Národního památkového ústavu v Josefově Jiřího Balského pozitivně překvapil přístup investora - společnosti ISP. Investor měl už platné územní rozhodnutí i stavební povolení, přesto stavbu pozdrží.

Kavalír 33 pevnostního systému v Hradci Králové

„Dospěl k závěru, že nechá předělat již připravený projekt parkovacího domu tak, aby v plné míře zohlednil tento nález. Ten tak zůstane v místě zachován. Na to se můžeme spolehnout. Tak je to již domluveno," ocenil investora Jiří Balský.

Jiří Holubec, člen představenstva společnosti ISP, to potvrdil. Bude potřeba přepracovat zhruba polovinu projektové dokumentace. Parkovací dům bude jinak založen, zrušeno nejspíš bude zvažované podzemní patro.

Náklady na přepracování projektu ponese investor, kolik to bude stát se prý zatím nedá odhadnout. Co se ale odhadnout dá je zdržení, které přepracování projektu přinese. Hotovo mělo původně být v květnu roku 2019.

Kavalír 33 pevnostního systému v Hradci Králové

Jiří Holubec odhaduje dobu potřebnou na úpravu projektu, na půl roku. Dokončení stavby se posune ještě víc: „Přesně tak. Asi o rok se to dokončení tím pádem posouvá."

Do jaké míry se pak s takzvaným Kavalírem 33 budou moci seznámit obyvatelé a návštěvníci Hradce Králové zatím podle Jiřího Balského z Národního památkového ústavu jasné není: „Teď se budou prověřovat varianty, jak nejen respektovat, zachránit a zachovat, ale případně i do určité míry prezentovat tento objev. Je to věc hodně složitá. A má to zatím otevřený konec."

autoři: Milan Baják , lcz
Spustit audio

Související