Národní památkový chce do roku 2030 ukončit chov medvědů na všech hradech a zámcích ve své správě

Rozhovor redaktorka Dany Voňkové a ředitele Safari Parku Dvůr Králové Přemysla Rabase ohledně medvědárií na zámcích a hradech
Před námi je nová turistické sezona na hradech a zámcích. Vzpomínáte na dva medvědy z náchodského zámku? Jsou tomu dva roky, kdy odešla medvědice Dáša a necelé tři měsíce, kdy uhynul i medvěd Ludvík. Obě zvířata se dožila vysokého věku, což svědčí o kvalitní práci jejich ošetřovatelů a dobré veterinární péči.
Přesto Národní památkový ústav ukončil provoz náchodského medvědária a podobně hodlá postupovat v budoucnosti i na dalších svých objektech. Redaktorku Danu Voňkovou zajímalo, jak tuto snahu hodnotí ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Čtěte také
Národní památkový ústav avizoval, že do roku 2030 chce ukončit chov medvědů na všech hradech a zámcích v Česku, které spravuje. Týká se to hradu Točník, zámků Konopiště a Český Krumlov. Chov na náchodském zámku už ukončil. Podle památkářů nesplňují medvědária přes veškerou péči současné moderní trendy ideálního chovu těchto zvířat na sto procent.
Náchodský medvědinec se nacházel v původním hradním příkopu mezi III. zámeckým nádvořím a areálem zámeckého kopce. Byl obýván dvěma medvědy - Dášou a Ludvíkem. Medvědice Dáša nás opustila v lednu 2023 a na začátku roku 2025 se do medvědího nebe vydal i Ludvík. Chov medvědů tak byl na náchodském zámku definitivně ukončen.
Náchodští medvědi obývali výběh o rozměrech 74 x 12 metrů od roku 1994. Ve své době to byl největší medvědinec v Čechách. Dášu a Ludvíka měl v péči nejprve pražský cirkusový drezér Emil Šimek, patronát pak převzali členové nadace Spisovatelé za práva zvířat. Následně byla zvířata převezena do karantény Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem, o rok později na náchodský zámek.
Čtěte také
Medvědice Dáša náhle uhynula 8. ledna 2023 v úctyhodném věku 30let na rakovinu dutiny břišní. Zprvu se zdálo, že Ludvík je po odchodu své partnerky v dobré zdravotní kondici odpovídající věku , ale realita byla jiná. Pravidelně mu byly například podávány prostředky na podporu funkce kloubů, zdravé neměl ani ledviny.
Nakonec byl na doporučení veterinárního lékaře uspán. Ludvík se dožil úctyhodného věku téměř 33let, což dokládá, že obě zvířata měla zajištěnou kvalitní péči.
„Kromě kvalitní a pestré stravy jim byl dopřán prostorný venkovní výběh s vodním bazénem a obohacujícími prvky i vnitřní boxy plnící funkci ‚brlohu‘, kde se zvíře mohlo v případě nepřízně počasí a po čas zimního spánku ukrýt tak, jak to odpovídá přirozeným podmínkám života medvědů,“ uvedla Gabriela Linhartová, kurátorka královédvorského safari parku pro šelmy a primáty.
Obvykle se medvědi hnědí dožívají 20 až 25 let
Chov medvědů na náchodském zámku zajišťovaly na základě trojdohody město Náchod, Státní zámek Náchod (NPÚ) a Safari park Dvůr Králové. Jeho ředitel Přemysl Rabas potvrdil, že náchodská zvířata měla kvalitní péči.
Čtěte také
Další medvědária nacházejí turisté například na hradě Točník, na zámku Český Krumlov, své medvědy mají i města Beroun a Kladno, u zámku v Častolovicích existuje /bez medvědů/ dokonce malá zoologická zahrada. Zásadní otázkou zůstává, jak velký prostor mají zvířata k dispozici a jakou mají péči.
Některé areály mohou být pro velká zvířata nevyhovující nebo zastaralá. Problémem zůstává, kam zvířata v případě nutnosti přemístit, takže se takové situace řeší zatím provizorně.
Podle ředitele dvorského safari parku Přemysla Rabase si „tímto problémem láme hlavu Ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny. Řešením by mohla být výstavba záchytných zařízení, která by byla součástí záchranných stanic pro hendikepovaná zvířata nebo v některých případech součástí zoologických zahrad.“
Čtěte také
Národní památkový ústav avizoval, že do roku 2030 chce ukončit chov medvědů na všech hradech a zámcích v Česku. Zákaz se bude týkat hradu Točník, zámků Konopiště, Náchod, i zámku v Českém Krumlově.
Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková podepsala v polovině roku 2024 memorandum, které stanovuje základní principy spolupráce mezi památkáři a nadacemi Stiftung für Bären a Bears in mind kvůli ukončení chovu nebo držení medvědů na státních hradech a zámcích.
„Přestože se snažíme o svěřená zvířata pečovat co nejlépe, národní památkový ústav si uvědomuje, že medvědária na hradech a zámcích stoprocentně nesplňují současné moderní trendy ideálního chovu medvědů v zajetí,“ uvedla Naděžda Goryczková.
Související
-
Prvních pět mláďat se úspěšně zařadilo do hejna tučňáků brýlových ve dvorském safari parku
V Safari Parku Dvůr Králové se vypravíme za sympatickými tučňáky brýlovými. Do hejna dospělých ptáků se úspěšně zařadilo prvních pět tamějších mláďat.
-
Antilopa bongo horský patří k nejohroženějším zvířatům světa. Nové mládě teď hlásí dvorské safari
Hřejivé sluníčko přineslo Safari Parku Dvůr Králové několik mláďat. Patří mezi ně i elegantně pruhovaná antilopa bongo horský. Nejnovějším přírůstkem je samička Fina.
-
Díky unikátnímu projektu „zoo v mrazáku“ má vzácný šimpanz naději na potomka i po smrti
Dvorský safari park by mohl mít od šimpanze, který uhynul o silvestrovské noci, další potomky. A to díky reprodukované asistenci a faktu, že se jedná o vzácné zvíře.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Odvody v Rusku? ‚Komisaři lovili mladé muže a cpali jim povolávací rozkazy,‘ popisuje Procházková
-
Bradáčová je loajální sama k sobě. Bude chtít, abychom o ní v nové funkci slyšeli, očekává Slonková
-
Za bezchybným úsměvem budoucnost Francie? Bardella zatím odmítá, že je ‚plán B‘ po Le Penové
-
Hokejisté Komety slaví v semifinále se Spartou první triumf. Pozdní gól Cingela zajistil Brnu výhru 3:2