Umění paličkování předvádí v Muzeu krajky ve Vamberku. A chystají tradiční krajkářské slavnosti
Muzeum krajky ve Vamberku zavádí pravidelné ukázky paličkování. Na ně se zájemci o tento druh umění mohou chodit dívat každý čtvrtek a sobotu. A není to jediná novinka, kterou pracovnice muzea připravují. Chystají totiž také tradiční krajkářské slavnosti.
„Alespoň se podíváte, jak se to dělá," říká zkušená krajkářka Vendula Suchomelová. A my vůbec nestíháme očima sledovat co provádějí její ruce.
Čtěte také
Paličkováním vzniká krajka ve tvaru srdce. Jak dlouho trvá, než se krajkářka naučí takové zručnosti?
„Začala jsem paličkovat na základní škole a pak jsem se vyučila ruční krajkářkou. Do dnešní doby to dělám, takže vlastně celý život."
A stíhá u náročného vytváření krajky dokonce zvládá i povídat a odpovídat na otázky.
V Muzeu krajky ve Vamberku se teď rozhodli, že budou předvádět toto úžasné umění ostatním.
Za druhou herdulí sedí etnografka Martina Rejzlová. Co se tedy chystá?
„Přímo naučit někoho paličkovat, to je hodně složité a nedá se to za krátkou dobu stihnout. Ale spíš jsme chtěli návštěvníkům muzea udělat takzvanou živou ukázku. Domluvili jsme se, že budeme paličkovat každý čtvrtek dopoledne a ještě se budeme snažit i v sobotu odpoledne. Aby návštěvníci k běžné expozici viděli ještě něco navíc a speciálního."
Čtěte také
Tradiční krajkářské slavnosti měly být v červnu, jako každý rok. Letos se ovšem kvůli koronavirové situaci přesunuly na podzim. Už se na ně ve Vamberku připravují?
„Samozřejmě, už od června na nich pilně pracujeme. Zrovna máme schůzku s vambereckými ochotníky, protože chceme připravit komponovaný večer v zahradě muzea na téma Magdalena Grambová ožívá. Budeme tu mít šermíře a samozřejmě takovou největší třešinkou na dortu bude místní archeolog a úžasný vypravěč, který nás zasvětí do doby vzniku tradice paličkované krajky na Vamberecku. Na to se moc těšíme," dodává Martina Rejzlová.
Muzeum krajky Vamberk
nabízí návštěvníkům jedinečnou expozici, která ozřejmuje vývoj české krajky až do současné doby. Představuje staré lidové krajky, vývoj krajkářství pod vlivem odborného školství od konce 19. století, je zde zastoupena tvorba zakladatelských osobností české moderní krajky a práce jejich žákyň, především v souborech krajkových děl, která reprezentovala stát na světových výstavách EXPO.
Krajkářské slavnosti se v letošním roce ve Vamberku uskuteční 18. a 19. září.
Související
-
Muzeum krajky ve Vamberku ukáže současné módní trendy a vystaví paličkované šperky, tenisky i batoh
Muzeum krajky ve Vamberku začíná předělávat část stálé expozice. Chce totiž návštěvníkům víc přiblížit současné moderní trendy v krajkářství.
-
Krajkářská škola ve Vamberku slaví 130. narozeniny. Zkušenosti si předávají generace krajkářek
Vamberecká Krajkářská škola slaví 130 let od svého vzniku. Od počátku se ruční výroba krajky posunula o kus dopředu, zájem o ni je ale stále. To dokládá i nová výstava.
-
Na malém městě by měli všichni táhnout za jeden provaz, usmívá se starosta Vamberka Jan Rejzl
Když se řekne jméno jednoho zajímavého východočeského města, asi každého hned jako první napadne slovo krajka. Už víte, kam se dnes podíváme? Vezmeme vás do Vamberka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.