U plastických operací v obličeji platí víc, než kdekoli jinde, že by měly být správně načasovány
Plastická chirurgie se věnuje opravování a upravování funkce i tvaru různých, zejména viditelných částí lidského těla, například po úrazech a popáleninách, ale také z důvodů kosmetických.
MUDr. Igor Slaninka hovoří v naší radioporadně na téma: estetické zákroky a plastické operace v zimním období - plastika víček.
Kdy jít na plastickou operaci obličeje
Měli bychom k ní přistoupit až ve chvíli, kdy je kůže obličeje už výrazněji povolená. Nejčastěji to bývá v oblasti tváří v dolní polovině na hraně oblouku dolní čelisti nebo na krku v oblasti podbradku.
Čtěte také
Tkáně obličeje a krku už totiž nemají dostatečnou pružnost a schopnost přizpůsobení se neustálému pohybu navyklé mimiky obličeje. Díky tomu bude efekt zákroku dlouhodobý, obvykle osm až deset let.
Operujeme-li příliš brzy, efekt po operaci bude dobrý, ale pružná a elastická kůže i podkožní struktury se poměrně rychle přizpůsobí navyklým pohybům a mimice a zhruba do dvou až tří let efekt operace zcela vymizí.
Estetický zákrok v oblasti obličeje a krku lze samozřejmě opakovat, ale je to vhodné jednou, maximálně dvakrát a vždy s odstupem přibližně deseti let.
Facelift může být prováděn nejen u žen, ale i u mužů. U nich však nejsou tak dobré možnosti zastření jizev kvůli obvykle postupně řídnoucím vlasům a navíc dojde vytažením kůže k posunu růstu vousů těsně před i za ušní boltec.
Jak probíhá operace obličeje?
Operaci zahajujeme po celkové desinfekci obličeje i vlasů řezem vedeným z vlasaté části spánkové krajiny směrem dolů těsně před boltcem.
Řez lze vést buď před nebo za tragem, tj. chrupavčitým výběžkem vyklenujícím se před zvukovodem. Dále pokračuje kolem ušního lalůčku a v rýze za boltcem, kde se asi v polovině boltce stáčí do vlasů. Délka řezu je závislá na potřebném rozsahu operace.
Rekonvalescence po plastické operaci obličeje
Při spánku je třeba vždy dodržovat polohu na zádech s vyvýšenou hlavou. Celkový obvaz však zůstává dle pokynů ošetřujícího lékaře tři až pět dní po operaci.
Čtěte také
Otoky obličeje a očních víček, někdy i podkožní krevní podlitiny v prvních pooperačních dnech patří k normálnímu pooperačnímu průběhu. Rovněž tělesná teplota může přechodně na den či dva vystoupat na 38 stupňů Celsia. Proto je třeba dodržovat klidový režim a přikládat studené obklady na tváře a víčka.
Dalším problémem mohou být postupně vznikající a zbytňující jizvy, nejčastěji za ušními boltci, někdy i kolem lalůčků. Toto je závislé na velmi individuálních schopnostech hojení každého jedince. Velmi důležitá je dlouhodobá péče o jizvy dle rad plastického chirurga.
Hojení jizev na obličeji však bývá velmi dobré a výrazné či zbytnělé jizvy vznikají spíše vzácně.
Celou radioporadnu s MUDr. Igorem Slaninkou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Rehabilitace po operacích pohybového aparátu pomohou obnovit funkční schopnosti pacienta
MUDr. Simona Umlaufová, primářka Rehabilitačního oddělení Nemocnice Náchod v naší radioporadně. Tentortát na téma: rehabilitace po operacích pohybového aparátu.
-
Při popálení nebo opaření jde skutečně o čas. Pamatujte na to ve svých domácích lékárničkách
V domácích lékárničkách míváme léky proti kašli, horečkám a bolestem. Neměli bychom ovšem zapomínat na léčivé prostředky při popálení prvního stupně nebo opaření.
-
Co dělá dotek zimy s naší pokožkou? Na ruce používejte krém, v chladu se kůže méně mastí
Zimní měsíce jsou pro pokožku opravdovou zkouškou odolnosti. Jak teploty klesají, dochází k vysušování vrchní vrstvy pokožky. V chladném počasí se pokožka méně mastí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.