U moře může dojít až k popálení oční rohovky, proto by měl mít každý v létě nasazeny sluneční brýle
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 01:13 Jak stráví léto zpěvák Václav Noid Bárta
- 05:29 Jak si správně chránit oči před slunečními paprsky
- 10:10 Kosmetický rádce a recepty od Vlasty Libotovské
- 13:53 Terezie Hůlková a rady pro boj s celulitidou
- 18:17 Na co si dát pozor při cvičení v parném létě
- 22:09 Jaké oblečení zvolit pro horké letní dny
Jak pečovat v létě o své oči? Na to se Pavla Kindernayová zeptala primáře Oční kliniky OFTEX Vladimíra Kordy.
Čtěte také
Jsou dva základní druhy slunečních paprsků a jedním z nich je takzvané ultrafialové záření, které proniká hluboko do zadní části oka, kde je oční pozadí. A to je velmi citlivé. Jde vlastně o nervovou tkáň, část mozku. Pokud by byla opakovaně vystavována paprskům tohoto záření, může se na ní začít objevovat jistý stupeň poškození, který může potom vést k různým degeneracím.
Četla jsem, že může dokonce dojít až k popálení rohovky. Je to možné?
Ano, to je další možnost, která může nastat. K tomu může dojít, pokud někdo tráví hodně času na slunci bez ochrany očí. Třeba u moře přímo nad hladinou, například na lodi. Tam se sluneční záření koncentruje, to znamená, že nepřichází jen od slunce, ale z různých ploch se odráží a vrací.
Tím pádem vzniká jakási zóna onoho nezdravého slunečního záření, které může poškodit povrch rohovky. Rohovka je tkáň a orgán, který je důležitý pro správnou hodnotu dioptrií oka.
Poznáme, že se nám něco takového stalo? Jsou nějaké příznaky?
Čtěte také
U rohovky to poznáte velmi brzy, protože rohovka je velmi citlivá. Je to část oka, která má největší množství nervových zakončení a tím pádem cítíte nepříjemnou bezprostřední bolest. Někdy ani ti lidé v noci nemohou spát, kolem půlnoci se probudí a hledají pomoc, jak tento problém řešit.
Člověk cítí pálení či svědění v oku?
Je to nepříjemná, silná, ostrá a bodová bolest, která přijde, protože je povrch oka narušen. Tam jsou jemné buňky, které oko pěkně chrání a zakrývají i nervové zakončení. Jakmile dojde tím slunečním zářením k jejich poškození, tak se ta nervová ukončení obnaží. Jsou víc vidět a jsou také samozřejmě potom také víc vystaveny kontaktu s víčkem a z toho vzniká bolest. Zejména při mrkání.
Co ovšem takový pocit suchého oka, protože mnozí sedíme v prostorách s klimatizaci. Jaká je tady první pomoc nebo jak tomu vůbec předejít?
Čtěte také
To je všeobecný pojem, který už v současné době postihuje víc než třetinu populace celého světa. Můžeme říct, že každý třetí z nás má něco spojeného s poruchou ochrany oka. Na povrchu zdravého a dobře fungujícího oka je pravidelně vytvářen tzv. slzný film, což jsou slzy, které se pěkně roztírají při mrkání.
Jakmile se mění množství nebo kvalita těchto slz, tak dochází ke změnám. A tomu se říká syndrom suchého oka. Tady je patrný vliv klimatizace, různých větráků a ventilátorů. To jsou faktory, které zvyšuje pravděpodobnost vzniku tohoto syndromu.
Když se napijeme, tak nám to bude stačit k větší ochraně oka?
Zvýšený příjem tekutin nezvyšuje množství slz, tak to nefunguje. Oči se prostě musí chránit. Buď máte aspoň brýle, které působí i mechanicky dobře, pokud jsou vytvořeny tak, aby zakryly co největší plochu oka. Tedy větší velikost skal i obrub. A zároveň to je právě mechanická stránka, která může částečně ochránit před vlivem větráků a klimatizace.
Čtěte také
Pak jsou také oční kapky, kterých je nekonečné množství druhů. Jsou ale dva základní typy těch tzv. suchých očí. Pokud v slzách chybí tuková složka, tak se musí vybrat takový typ kapek, které mají správné složení a nahrazují onu složku tukovou.
Nebo chybí množství slz a to je druhá verze. Tam je vhodný jiný typ očních kapek. Takže podle příznaků, jestli je pocit suchého oka ráno nebo večer, i z toho se dá usoudit, jaký typ kapek je vhodné zvolit. Vždy je ale na místě konzultace s očním specialistou.
Když to přeženeme s letními aktivitami, poznají to oči?
Oči vydrží hodně. Ono jarní, letní a částečně i podzimní období prospívá očím. Prostředí, kde je zvýšená vlhkost a zejména zelená barva v přírodě, člověk se dívá do dálky. A to oči potřebují, protože většina z nás tráví pracovní čas koukáním do monitoru počítače. A tohle je obrácený efekt, je to relaxace pro oči.
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Související
-
MUDr. Jitka Kalinová: Kontaktní čočky oceníte při mnoha situacích, kdy vám mohou brýle překážet
Zatímco dioptrické brýle jsou dnes považovány do jisté míry za módní doplněk, kontaktní čočky jsou ryze praktickou záležitostí. Nemusíte se bát, rychle si na ně zvyknete.
-
Jaký je rozdíl mezi optometristkou a optičkou? První vám zrak změří a druhá vše potřebné vyrobí
Primář kliniky OFTEX v Hradci Králové a Pardubicích, oftalmolog MUDr. Vladimír Korda, je hostem Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně.
-
Pravidelné prohlídky očního pozadí by měli absolvovat diabetici a pacienti s vysokým krevním tlakem
Vyšetření očního pozadí, oftalmoskopie, se používá ke kontrole stavu sítnice, jejích cév a zrakového nervu. Patří mezi základní oftalmologická vyšetření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.