Tipy na víkend: Královéhradecká muzejní noc, koncert zpěvačky Dashy nebo slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové

23. květen 2024

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Královéhradecká muzejní noc 2024 bude letos už 17. ročníkem, kterým se muzea a galerie v Hradci Králové a okolí dne 24. května 2024 připojí do celorepublikového „Festivalu muzejních nocí“. 23.5.2024V Hradci Králové a okolí svůj bohatý program nabídne celkem osm institucí, které budou v pátek 24. května 2024 od 18 do 24 hodin přístupné zdarma. Muzeum východních Čech v Hradci Králové akci ve městě a okolí koordinuje. Kromě něj se připojují také hradecká Galerie moderního umění, Labyrint Divadla Drak, Informační centrum obnovitelné zdroje a malá vodní elektrárna Hučák, soukromé Muzeum parních strojů v ulici Na Hrázce, soukromé Museum bednářství Jaroslava Tománka v Praskačce, ale také Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové a dokonce železniční Výtopna Jaroměř.

V pátek 24.5. od 19:00 vystoupí na Zámku Smiřice Dasha v doprovodu své dvorní kapely Pajky Pajk Quintet. Zazpívá své oblíbené autorské i převzaté skladby napříč mnoha žánry – od popu a soulové hudby až k muzikálovým melodiím. Vřelý hudební zážitek spoluvytvářejí skvělí muzikanti: Martin Kumžák – piano, Martin Lehký – basa, Tomáš Brožek – bicí, Pavel Plánka – perkuse, Peter Binder – kytara.

Dasha

V Rychnově nad Kněžnou se v sobou 25. května konají Slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové. Akce se koná k příležitosti 200 let od příchodu Rettigových do Rychnova nad Kněžnou. Bohatým programem provedou moderátoři František Rybka, předseda východočeské pobočky Asociace kuchařů a cukrářů ČR a držitel ocenění M. D. Rettigové, a Lukáš Ende, šéfkuchař hradecké školy pro neslyšící, držitel M. D. Rettigové, Řádu sv. Vavřince a stříbrné medaile na celosvětové kuchařské Olympiádě v únoru 2024.

Bábovky a jejich předchůdkyně si oblíbila už Magdalena Dobromila Rettigová

Tradiční cyklistický závod Jičínská 50 bude už tuto sobotu 25.května. Prostor startu a cíle je situován na Lidické náměstí v Jičíně. Samotný dojezd je zpestřen krátkým kolečkem okolo náměstí. Startuje se brzo ráno v 7:30 a okruh je připravený také pro děti. Souběžně se v sobotu v Jičíně koná také běžecký závod Jičínská 10. 

Mini country Festival 2024 můžete tuto sobotu navštívit v Kempu Pecka. Jak název napovídá, jedná se o předvoj desátého ročníku našeho Country festivalu. Těšit se můžete na domácí country kapelu Náhoda či Davida Uličníka (zakládající člen 4TETu), který zahraje u příležitosti nedožitých 80tých narozenin Karla Kryla. Začátek programu je v 13:30. 

Prostředí přírodního amfiteátru obce Studenec uvítá v sobotu 25. května od 8 hodin ráno přes 200 historických motocyklů a vozidel a jejich příznivců. Na Studeneckých mílích se můžete těšit na vůni benzínu a starých časů, ale také na zajímavou vojenskou techniku, tradiční krkonošské speciality, lahodný pivní mok. O hudební doprovod se po celý den postarají skupiny Crazy Dogs, 2Night, Wanastovi Vjecy revival a Megaděs.

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově uvádí výstavu Jízda, která se zaměřuje na ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka. V bývalé elektrárně se představuje tvorba více než čtyř desítek umělců několika generací. Těžištěm monumentálně pojaté expozice jsou díla sochařů a sochařek a tvůrců instalací v turbínové hale. Mezi malíři a malířkami najdeme například Alenu Anderlovou, Františka Mertla ve světě známého jako FRANTA, Ondřeje Kohouta, Michaela Rittsteina, Petra Písaříka, Natálii Roučkovou, Karla Štědrého, Jakuba Špaňhela nebo Lubomíra Typlta. Ukazují kolo a pohyb na něm v nejrůznějších podobách. Výstava potrvá do 3. listopadu.

Čtěte také

Galerie výtvarného umění v Náchodě připravilo novou výstavu Jiřího Tulingera a názvem: Říkat jí mixér, která potrvá do 23.6. Ve výstavě Jakuba Tulingera stoupáme bezmála kilometr a půl nad úroveň vzdálené mořské hladiny. Pěšina je vyšlapaná až na kamenné tělo hory. Lapáme po dechu, ale za tu vyhlídku to stojí. Ústřední video Tulingerovy výstavy vzniklo kombinací 3D animace a volně dostupných snímků z google maps, které tam nahráli turisté.

Výstavou „Zdroj života“ Galerie výtvarného umění v Náchodě představuje komplex výtvarné tvorby Alexandra Skalického st. (nar. 1932), mnohostranného výtvarného umělce z Náchoda. Výstava se koná až do 23.6.

Galerie Koruna v Hradci Králové připravila až do 8.6.2024 výstavu bronzových plastik a obrazů současného umělce Jaromíra Garguláka. Jeho ojedinělá sochařská tvorba byla odměněna cenou Masarykovy akademie v Praze. Výstava zahrnuje také soubor portrérních maleb zpracovaných netradiční kombinovanou technikou.

Člověk, duše a umělá inteligence. Výstava v Centru celoživotního vzdělávání - Knihovna města Hradec Králové do 28.6. Jestliže má umělá inteligence vliv na to, jak se lidé chovají a jak přemýšlejí, může mít nějaký́ vliv také na duši člověka? Umělá inteligence dnes úspěšně napodobuje celou řadu činností, které byly ještě donedávna považovány výhradně za doménu lidí. V mnoha ohledech člověka dokonce překonává. To nás nutí znovu se podívat do zrcadla a ptát se, kým jsme.

Čtěte také

V prostorách vstupní haly Muzea v Lomnici nad Popelkou byla zahájena tradiční prvomájová výstava. Tentokrát jde o průřez dílem současného malíře a výtvarného pedagoga Jana Dingy. Výstavu si můžete přijít prohlédnout až do 9. června.

Blanka Hrušková - Keramika - můj svět... ve Vlastivědném muzeu a galerii v Železnici. Od řemesla přes profesi ke koníčku... Výstava představující průřez tvorbou Blanky Hruškové, absolventky SPŠK v Bechyni a profesionální keramičky, která se svému milovanému řemeslu věnuje v poslední době jako naplňujícímu koníčku ve volných chvílích. Na výstavě návštěvníci uvidí keramické vázy, mísy, talíře, dózy, lampy, svícny, zvony, závěsná sluníčka - mandaly a další. Výstava potrvá do 2. června.

V Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře se koná výstava „Jsem zašitá" slovenské autorky Emőke Vargové. Kurátorem výstavy, která potrvá do 15. června, je historik umění a výtvarný kritik Radek Wohlmuth. Pro veřejnost i pro školní kolektivy jsou připraveny doprovodné programy. Druhou výstavou jubilejní páté sezóny Dětská galerie Lapidárium nejen pokračuje v cyklu projektů pedagogů vysokých uměleckých škol věnovaných dětem, ale zároveň představuje výraznou slovenskou multimediální umělkyni Emőke Vargovou, která na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislavě vede v rámci Kabinetu kresby sekci kresby pro malířství.

Čtěte také

Galerie moderního umění v Hradci Králové otevřela novou výstavu. Jmenuje se "Jak sbírat umění" a návštěvníkům představuje celoživotní dílo znalce a sběratele Karla Tutsche. Sbírka, kterou vytvořil, zahrnuje přes 1 300 děl. Část děl ze sbírky Karla Tutsche si teď lidé mohou prohlédnout a současně také získat návod, jak vytvořit svou vlastní uměleckou sbírku.

V náchodské Výstavní síni je do 2. června k vidění Členská výstava obrazů spolku AMAG, která je součástí cyklu Náchodské výtvarné jaro. Prohlédnou si budete moct díla dvaceti členů tohoto náchodského spolku. Vernisáž proběhne v pátek 3. května od 17 hodin, výstava bude následně k vidění od úterý do neděle vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Výstava Roberta Vlasáka s názvem Tvar prostoru v Galerii výtvarného umění v Náchodě do 8.6.2024. Robert Vlasák je sochařem a multimediálním umělcem. Autor pomocí technických, experimentálních prostorových instalací, soch, objektů reaguje na konkrétní sociální prostředí, na konkrétní fyzický prostor (site-specific). Realizace v galerii GVUN Malá je aktuálním vyjádřením autora ke komplexním parametrům výstavního prostoru, místa, společnosti, kde se galerie nalézá.

Čtěte také

Srdečně vás zveme na výstavu Eso v rukávu aneb 6 století vývoje karetní hry v Městském muzeu v Nové Pace v Suchardově domě. Výstava potrvá až do 26.5.2024.

Výstava: DANCE ALL NIGHT v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem až do 26.5.2024 představuje ucelenou kolekci tanečních kostýmů od Lucie Mackové, která se tanci věnuje řadu let. Vystavené kostýmy sama navrhla a realizovala. Při své tvorbě dbá také na udržitelnost, když pro své kostýmy využívá již nepotřebné oblečení a dává mu nový život. Výstava extravagantních tanečních kostýmů je doplněna autorskými návrhy a doplňky.

Londýn i Paříž mají smůlu. Nejvíc obrazů světoznámé umělkyně Míly Fürstové uvidíte v Hradci Králové! Velkolepá výstava se koná v budově Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží až do října letošního roku. Uznávaná grafička a malířka Míla Fürstová žije a tvoří v Anglii. Její díla vlastní slavné osobnosti, včetně britské královské rodiny. Pro populární kapelu Coldplay navrhla grafickou podobu jejich šestého studiového alba v podobě andělských křídel. A ilustrovala i knihy nejvýznamnějších českých autorů: Kytici Karla Jaromíra Erbena, Babičku Boženy Němcové a Máj Karla Hynka Máchy.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.