Také se už těšíte na jaro? To se ale netýká alergiků. Jarní alergie jsou tu. Jak s nimi bojovat?

4. duben 2018

Většina lidí se už těší na kvetoucí stromy a šimravé sluneční paprsky. To se netýká alergiků, ti už nakupují zásoby kapesníčků a dělají nájezdy do lékáren. Poradíme vám, jak jarní alergie přežít a minimalizovat problémy, které způsobují. PharmDr., Ph.D. Tereza Hendrychová v naší radioporadně na téma: léky na jarní alergie.

Alergie je přehnaná reakce těla na látky, se kterými se běžně setkáváme. Nejčastěji je vyvolána pylem z kvetoucích rostlin. Pro ty, kdo trpí tzv. polinózou neboli alergií na pyly, pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku. Alergici zkrátka poznají, že „jaro je ve vzduchu".

Nejste v tom sami
Podle odborníků trpí u nás sezonními alergiemi na patnáct procent populace. Většinou se alergické reakce objeví v období od předškolního do asi dvacátého roku života, ale může vás postihnout v jakémkoli věku.

Jarní alergie (ilustrační foto)

Rizikových vlivů pro rozvoj alergií je hned několik - genetické dispozice, věk matky při narození dítěte, kouření, intimní kontakty s domácími zvířaty v městských bytech, dlouhodobý pobyt ve znečištěném životním prostředí a podobně.

Jak poznám alergii?
V případě, že se příznaky alergie, jako jsou vodnatá rýma, pálení a slzení očí objeví, je třeba co nejdříve vyhledat lékaře, který sadou testů zjistí, který konkrétní alergen reakci vyvolává, a navrhne plán prevence a léčby. Vyšetření není nikterak bolestivé ani traumatizující a rozhodně by nebylo dobré cokoliv oddalovat.

Jak varují lékaři, neléčená alergie může vést asi ve třetině případů až k propuknutí astmatu, pokud se alergie rozšíří dále do horních a dolních cest dýchacích. Roste také nebezpečí, že se člověk s neléčenou alergií stane časem citlivým na stále více alergenů a reakce těla na alergeny budou vážnější.

Děti na louce

Jak alergii léčit?
Alergie je především způsob reakce těla, které se touto cestou brání nějakému konkrétnímu podnětu. Podaří-li se ho najít a odstranit, zmizí i alergie. Většina pacientů, postižených některým typem alergických reakcí, ale věnuje mnohem více energie a času shánění léků než pátrání po tom, proč se organismus rozhodl takto hystericky reagovat.

Alergii lze léčit s pomocí metody zvané specifická imunoterapie, která pracuje na principu očkování. Alergolog aplikuje do organismu pacienta vyšší dávky alergenu, na který se prokázala reakce. Tělo pak začne samo postupně vytvářet potřebné protilátky.

PharmDr., Ph.D. Tereza Hendrychová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Léčba alergie bývá podpořena podáváním léků, tzv. antihistaminik, ale pro případ nečekané alergické reakce by neměl v žádné domácí nebo cestovní lékárničce chybět některý z volně prodejných léků, které potlačují akutní alergické reakce, například tablety Zyrtec, Allergodil oční kapky či Fenistil tablety.

Pomůže i přírodní léčba
Podle nových vědeckých poznatků však mohou alergeny pronikat do těla nejen dýchacími cestami, ale i pokožkou. Proto je vhodné u silných alergiků natírat tělo speciálními antialergickými krémy a emulzemi. V lékárnách je k mání i řada dalších podpůrných preparátů - například výtažky ze žampionů či černého kmínu nebo žvýkačky proti alergiím.

Účinné jsou i nosní spreje, třeba z mořské vody či Vincentky, které napomáhají tomu, aby se nos průběžně čistil. Zvlhčená sliznice dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny. V neposlední řadě máme k dispozici i homeopatika, která si mohou s alergiemi poradit na přírodní bázi. Tady je ale potřeba zajít k dobrému homeopatovi, aby nám napsal přípravky přímo na naše problémy.

Dětství v přírodě - recept proti alergii?

Jaké zásady dodržovat, když jsem alergik?
Nejdůležitější zásadou je včasná prevence, tedy snaha o co nejmenší kontakt s alergenem. Sledujte proto aktuální pylovou situaci. Informace naleznete v denním tisku a televizi nebo na internetu. Podle množství „svého" alergenu ve vzduchu si můžete plánovat denní aktivity nebo začít s preventivním užíváním léků.

Koncentrace pylových alergenů v ovzduší je také výrazně závislá na vývoji počasí - při oteplení se množství pylu vždy výrazně zvýší, v deštivých dnech naopak klesá. Zkuste si proto aktivity a pochůzky rozvrhnout i s ohledem na počasí a povětrnostní podmínky.

Důležitá je čistota
Po příchodu z práce byste se měli převléknout do jiného oblečení. Pyl ulpívá i na látkách a zbytečně by vás dráždil i doma. Pomůže i sprcha, která vás zbaví pylových zrnek na pokožce a ve vlasech. Příčinou nebo přitěžujícím faktorem sezonní alergie mohou být také roztoči. Roztočům se daří zejména v matracích a ložním prádle. Jednou za čas vyperte peřiny a polštáře alespoň na 60 °C a matrace důkladně vyčistěte. Vhodné je také zároveň použít některý z přípravků proti roztočům.

Jarní alergie a kvetoucí březový háj (ilustrační foto)

Nepodceňujte životosprávu
Začněte každý den zdravou snídaní, do které zahrnete čerstvé ovoce nebo džus, bohaté na vitamin C. Posílíte tak imunitní systém, který bude schopný lépe bojovat proti projevům alergie. Dbejte na to, abyste si každou noc dopřáli potřebnou dávku spánku. Pokud jste unavení, symptomy alergie se mohou výrazně zhoršit.

Pečlivě plánujte dovolenou
Pokud máte ráda procházky, nejlepší doba je pro vás časné ráno nebo pozdní večer, kdy je množství pylu v ovzduší nejnižší. Vyhýbejte se loukám a okraji lesa, který slouží jako filtr, kde se zachytává největší množství pylů. Uvnitř lesa je naopak pylů méně, stejně jako u rybníků či řek s kamenitým či písčitým břehem. Víte-li, že v určité části roku jste kvůli projevům sezonní alergie doslova nepoužitelní, zkuste nevýhodu využít ve svůj prospěch. Naplánujte si na období, kdy pylová sezona vrcholí, dovolenou a odjeďte někam, kde je množství pylů v ovzduší nižší, tedy například k moři nebo do vysokých hor, kde je pylová sezona posunutá.

(Zdroj: celostnimedicina.cz)

PharmDr., Ph.D. Tereza Hendrychová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové
autoři: Milan Baják , kud
Spustit audio

Související