Střídání teplot v teráriu stojí za úspěšným odchovem škrtičů z Madagaskaru, hroznýšů psohlavých

23. září 2023 07:42

Safari Park Dvůr Králové odchoval svá první mláďata hroznýše psohlavého. Vydáme se za nimi do zázemí pavilonu Vodní světy, kde je v jednom z mnoha terárií mohla obdivovat redaktorka  Dana Voňková. O vzácná a pestrobarevná háďata se tam stará Martin Smrček a právě si obléká kožené rukavice.

Střídání teplot v teráriu stojí za úspěšným odchovem známých škrtičů z Madagaskaru. Dospělé hady tohoto poddruhu mohou návštěvníci dvorského safari parku pozorovat od roku 2019 v pavilonu Ptačí svět.

Čtěte také

Jedenáct vzácných mláďat hroznýše psohlavého roste v zázemí chovu plazů Safari Parku Dvůr Králové. Jde o první rozmnožení tohoto endemického druhu v safari parku a jedno ze čtyř mezi světovými zoo za poslední rok. Chov je komplikovaný a k úspěchu vede složitá cesta, kterou provázejí značné manévry i výrazné výkyvy teplot. Nalézt tu správnou kombinaci chovatelům trvalo čtyři roky.

„Museli jsme samce opakovaně na různé časové úseky připouštět k samicím a zase ho z terária přemisťovat. Hadům jsme také sezonně zajistili pokles teplot, který zaznamenávají i v přírodě,“ vysvětluje zoolog Michal Podhrázský.

Přesný recept dvorští chovatelé z jeho týmu vyhledali v české i zahraniční odborné literatuře. Různící se informace kombinovali, až našli tu správnou. „Po čtyřech letech na jaře zabřezly obě samice, které teď krátce po sobě porodily celkem 11 mláďat,“ dodává zoolog.

V období chladu vhání speciální mechanismus do místnosti, v které je terárium, čerstvý vzduch z venku. Teplota v teráriu s hroznýši díky tomu během zimy klesá na zhruba dva měsíce k 17 stupňům. V teplém období vyšplhá přitom lokálně i víc než na čtyřicítku.

Samice je gravidní asi sedm měsíců a v té době se značně promění její barva. Z mechově zelené přejde takřka v černou, díky čemuž nastávající matka lépe využívá sluneční teplo, které potřebuje pro správný vývin mladých.

Každý z mladých hádků má nyní kolem 30 centimetrů

Na rozdíl od dospělých jsou velmi výrazně a pestře zbarvení. Chovatelé je zatím umístili do zázemí, kde je rozkrmí. Až bude vše fungovat bez obtíží, přesunou se mláďata do terária v blízkosti rodičů v pavilonu Ptačí svět. Tam je budou moci obdivovat i návštěvníci.

Čtěte také

Hroznýš psohlavý je vejcoživorodý. Mladí se vyvíjejí v těle samice, kde se kolem nich vytvoří jen tenká membrána. Rozmnožování v zoologických zahradách je neobvyklé. V loňském roce se podle světové databáze ZIMS povedlo jen ve čtyřech zoo. Hroznýši psohlaví ze Dvora Králové porodili vůbec nejvíc mláďat na světě.

Lidé v Ptačím světě mohou pozorovat zcela raritně chovaný nominátní poddruh hroznýše psohlavého od roku 2019, kdy prošla celá jeho suchá hala proměnou do podoby madagaskarského pohoří Makay.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související