Smiřice jsou město sice nevelké, ale s velkými unikáty. A lidem se tam žije dobře

13. březen 2018

Nevelké, přesto unikáty oplývající město. Takové jsou Smiřice ležící nedaleko silnici z Hradce Králové do Jaroměře a dále do Náchoda. Lidé tam prý mají všechno, co potřebují. Proto se jim ve Smiřicích dobře žije. Pravdou je, že v městě s asi třemi tisíci obyvateli si na své přijdou i turisté. 

Smiřickým unikátem číslo jedna je barokní zámecká kaple Zjevení Páně. Jednu z nejkrásnějších staveb vrcholného baroka v Čechách nechal postavit v letech 1699-1711 Jan Josef hrabě ze Šternberka se svou chotí Marií Violantou podle plánů architekta Kryštofa Dientzenhofera. Nebo podle Jana Blažeje Santiniho Aichla? Na tom se odborníci nemohou shodnout.

Starosta Smiřic Luboš Tuzar nám představí město sice nevelké, ale přesto s velkými unikáty. Jeden velký a krásný hudební svátek se zase po roce přiblížil. I na něj vás společně pozveme. Už teď v sobotu 17. března začínáte?
Ano, strašně to uteklo.

V sobotu je tedy zahajovací koncert letošních Smiřických svátků hudby. Jaký bude v sobotu program?
V sobotu to bude nejen koncertní záležitost s Janáčkovým komorním orchestrem, ale bude tam i mluvené slovo, kterého se v úvodu ujme Tomáš Töpfer.

Tak to bude velký začátek. Už je na ten zahajovací koncert vyprodáno?
Je už vyprodáno řekněme 7 možná už dnes 8 koncertů. Ale stále ještě lístky na některé koncerty jsou.

Starosta Smiřic Luboš Tuzar ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Opravdu to bude zase letos velkolepé. Kolikátý ročník už pořádáte pane starosto?
Právě proto, že je to letos 15. ročník, tak se snažíme, aby byl opravdu top. A ten zájem publika tomu nasvědčuje, že jsme ho snad sestavili dobře.

Houslista Jaroslav Svěcený, když byl v pátek hostem našeho vysílání, říkal, že má velké štěstí v tom, že ve Smiřicích mají hudbymilovného starostu. Vy máte k té muzice vztah. Jste sle spíš rocker, ne?
Já jsem samozřejmě spíš rocker, s ohledem na datum mého narození, ale to, co jsme začali dělat v naší kapli, tak člověka přivede do jiných hudebních sfér. A musím říct, že v kombinaci s tou barokní kaplí, s tím prostředím, je to prostě nádherný zážitek. I tenhle druh hudby je pro mě zajímavý.

Jak to vlastně začalo před těmi 15 lety? Proč si Jaroslav Svěcený vybral kapli ve Smiřicích?
Jaroslava do Smiřic přivedl ředitel naší ZUŠ, pan Lubomír Havrda. A řekl mu: Jaroušku, ve Smiřicích je taková pěkná kaple, nechceš tam koncertovat? Tak Jaroslav udělal první svůj koncert, pak byl ještě jeden benefiční na podporu léčby Alzheimerovy nemoci. A tam už jsme začali hovořit o tom, že by stálo za to udělat něco většího. Začali jsme skromně s 5 koncerty. A dnes jich děláme v rámci ročníku 10. A díky 15. ročníku už náš festival dostal občanský průkaz.

03346086.jpeg

Jaroslav Svěcený se nám také svěřil s tím, že je tam výjimečná akustika. Že se v těch prostorách kaple ten zvuk netříští. A že dozvuk není tak velký jako tomu bývá v ostatních podobných prostorách. Je to tak?
Je to tak. Když se člověk podívá na tu kapli zvenčí, tak uvidí, že nemá žádné rovné strany, ale je konvexně a konkávně klenutý ten půdorys. A to možná zajišťuje ten proud onoho zvuku. Pokud jde o mluvené slovo, tak tam se zase člověk musí naučit mluvit.

To je pravda. S tím dozvukem se špatně mluví. Kolikrát jste mluvil v kapli?
My tam děláme i svatební obřady, takže jsme naučeni tam mluvit. Srozumitelně, pomalu, důrazně. Důraz na každé slovo.

Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích

Kdo nechal kapli postavit? Kdo byl autorem projektu?
Spekulovalo se historicky o dvou architektech. Jeden byl Dientzenhofer, druhým byl Santini. Spíše se asi odborná veřejnost kloní k Dientzenhoferovi. Kaple byla postavená v letech 1699 až 1711. A co je na ní ještě raritní, že je v ní oltářní obraz Petra Brandla Klanění Tří králů. Což je jeden z jeho vrcholných barokních obrazů.

Dlouho se také nevědělo, komu vlastně kaple patří. Jestli Smiřicím, nebo církvi. Soudy už rozhodly v tomto směru?
Tušil jsem, že se na to zeptáte. A jsem rád, že se ptáte, protože se veřejnost může dozvědět, že jsme v tomto sporu byli jako město úspěšní. Církev se proti rozhodnutí soudu ani neodvolala, protože jejich důkazní nouze byla velká. Ona to byla v podstatě drzost, když bych to tak řekl, co zkoušeli.

Tedy je to teď už definitivní?
Je to definitivní. Nikdo se už neodvolal.

Starosta Smiřic Luboš Tuzar ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Mě stejně zajímají i ty další unikáty, které máte ve Smiřicích. Protože ono jich je mnohem víc. Máte také zcela výjimečné nádraží.
Ano, je to tak. Je to jediné nádraží v České republice ve stylu loveckého zámečku. Byl u něho i medvědí příkop, postavil ho baron Liebig, když stavěl železnici kvůli svým textilním závodům. Takže je to opravdu unikát.

Proč ho postavil ve stylu loveckého zámečku, víte to?
Netuším, ale prostě se mu to asi zdálo jako dobrý nápad. A my to také hodnotíme jako dobrý nápad.

Vlaky jezdí u vás pravidelně? Ležíte na hlavní trati z Hradce Králové do Jaroměře. Takže asi se spojením není problém?
Problém se spojením určitě není. Já si myslím, že ta četnost je dostatečná. I když by občas někteří občané chtěli častější spoje, ale to dost dobře na jednokolejné trati nejde. Když už jsme u té dopravy, tak nám život zkomplikuje rekonstrukce nádraží v Jaroměři. A tím pádem řada vlaků bude končit ve Smiřicích. To nejhorší období bude v létě, zhruba od 14. července do 10. srpna. Vlaky budou u nás končit a od nádraží bude pokračovat náhradní autobusová doprava.

Smiřice - kaple, barokní skvost

Co vás v tomto roce všechno čeká? Jaké investice?
Když už jsme hovořili o nádražní budově, tak zahajujeme celkovou rekonstrukci a revitalizaci prostoru před nádražní budovou směrem do města. Peróny a budova, to už bylo opraveno dříve ze strany SŽDC, takže my na to navazujeme. Je to vstupní brána do města a je to třeba i nástupní místo na labskou cyklotrasu. Takže chceme, aby to vypadalo pěkně.

Čtěte takéSmiřické svátky hudby

Tohle je tedy zásadní věc, která vás čeká.
To je pro nás asi číslo jedna z našich akcí. A samozřejmě na to navazuje i letos rekonstrukce průtahu městem, kde se jedná o krajskou silnici 3. třídy. Teď tam probíhá výměna kanalizace v určitých místech a 14. srpna by směrem od závor do města měla začít ta rekonstrukce průtahu. Takže řekněme, že to budou samé dopravní nepříjemnosti v našem městě.

Jinak máte všechno, co takové město potřebuje. Školu, školku, obchody, pracovní příležitosti, sportovní vyžití?
Celkem máme vše. Máme dům dětí, máme základní uměleckou školu, mateřskou školu, základní školu. Ve Smiřicích je střelnice, kuželna, volejbalové kurty, tenisové kurty, víceúčelové sportoviště, fotbalový stadion. Lékaři, obchody, pošta.

Zámecká kaple je dominantou Smiřic

A také kaple Zjevení Páně. Tam se na závěr vrátíme, abychom pozvali na koncerty. Bude jich letos celkem 10?
10 koncertů. Poslední roky už děláme 10 koncertů. Schéma je takové, že jsou vždy dva o víkendu, sobota, neděle. Pak dva ve všední dny, pak zase sobota, neděle. Zase všední dny a končíme víkendem před velikonočním pondělím. Všední dny vychází vždy středa a čtvrtek. A pak soboty a neděle.

Vy jste říkal, že bude letos hodně mluveného slova. Lidé to mají rádi.
Mají to rádi, protože chodí návštěvníci, kteří nejsou prvoplánově nastaveni třeba na vážnou hudbu. A tak je to pro ně vítané zpestření. A tím pádem se dostávají do takové kondice, jak jsme začínali my, odkojení rockeři. Že se nám zalíbil i jiný druh hudby. Je to taková nenásilná forma, jak to lidem přiblížit a zpestřit. A na festival je přivést.

Co vy byste si z těch 10 koncertů vybral? Budete na všech? Zvládnul jste to někdy, že jste byl na všech 10 koncertech?
Ano, téměř pokaždé. Takže bych to měl zvládnout i letos. Pokud mi to zdraví dovolí.

Houslista Jaroslav Svěcený při koncertě v kapli Zjevení Páně ve Smiřicích

Kdybychom měli vybrat nějaký koncert. Vidím tady 22. března opět Cigánski Diabli například.
Tak to byl koncert, který byl vyprodaný jako jeden z prvních. Je o ně obrovský zájem, jsou skvělí muzikanti, mají konzervatoře. Je to nevšední zážitek. A co bude určitě zajímavé, tak bude pátý koncert, který nese název Na Vivaldiho. Tam se dočkáte nejen hudební produkce, ale budou tam i herecké výkony. Budou tam herecké etudy ze života Antonia Vivaldiho. To si myslím, že bude hodně zajímavé. Až návštěvníci uvidí Jaroslava Svěceného hrát, ale nikoliv jen na housle.

Jakou roli bude mít?
Nechme se překvapit, ale tuším, že to bude asi pan Vivaldi. To bude v sobotu 24. března.

Pak mě zaujal Lubomír Brabec, to bude osmý koncert ve čtvrtek 29. března.
Určitě. A zajímavý koncert bude i šestý, Jaroslav Svěcený a Magistri. Což je unikátní orchestr příčných fléten. Tolik příčných fléten najednou jsme v kapli ještě neměli. Takže jsme sami zvědaví na ten zvuk. Věřím, že to bude s ohledem na skvělou akustiku kaple, výborná záležitost.

Starosta Smiřic Luboš Tuzar ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Jakubem Schmidtem

A desátý závěrečný koncert v neděli 1. dubna. Ten bude vlastně takovým spojením Jaroslava Svěceného a jeho dcery Julie.
Bude to zase takový velký koncert, jako ten zahajovací. Komorní orchestr Virtuosi Pragenses, Jitka Navrátilová cembalo, máme tady i litevskou flétnistku, bude tady mezzosoprán a samozřejmě Jaroslav Svěcený a Julie. To bude hezký závěr 15. ročníku.

Říká hudbymilovný starosta Smiřic Luboš Tuzar. Moc děkujeme za pozvání na Smiřické svátky hudby. Ať se ty 15. narozeniny vydaří.

autoři: Milan Baják , jak
Spustit audio

Související