Služeb nevidomého maséra v hotelu v Rychnově nad Kněžnou si považují zákazníci i zaměstnavatel
V Česku žije podle odhadů zhruba 70 tisíc lidí se zrakovým postižením. Řada z nich přitom normálně pracuje. Mezi takové patří i Rudolf Osikovski, který oslepl v dospělosti a už 20 let se živí jako masér v jednom z hotelů v Rychnově nad Kněžnou.
Čtěte také
„Tak tohle je mé království.“ Rudolf Osikovski mě přivedl do masérny, kterou mu postavili a vybavili podle jeho přání. Hlavním požadavkem byla bezbariérovost. „Prahy a nábytek. Protože já bych se v prostoru ztratil.“
Rudolf v hotelu většinu roku současně žije a pracovní dobu přizpůsobuje hostům. Někdy masíruje v sedm ráno, jindy třeba v devět večer. „Protože, když už jsem na hotelu, tak tady nebudu jen koukat do zdi. Pokud bude celý den práce, od rána do večera, a druhý den třeba půl dne, tak já to neřeším.“
Kromě toho ale Ruda, jak mu tady všichni říkají, vypomáhá i v kuchyni. Teď se právě chystá krájet cibuli a grif by mu mohla závidět leckterá hospodyňka. „No, není to tak úplně krásné a jemné, ale do guláše by se to mohlo použít,“ říká Rudolf s úsměvem.
Čtěte také
V hotelu si služeb nevidomého maséra váží, podle jednatele Michaela Dubna je příkladem pro ostatní. „Ruda nás nepřestává překvapovat tím svým úsilím, že to vše lze dělat i s tím postižením. On by mohl jít příkladem spoustě lidí v tom, že se nikdy nic nemá vzdávat.“
Vůbec přitom nevadí, že už brzy oslaví 66. narozeniny.
„Necháme si ho, dokud bude moct. On nás tady podle mne přežije úplně všechny,“ dodává s úsměvem Michal Duben.
V hotelu v minulých letech zaměstnávali i další lidi s postižením. Možná i proto uspěli v letošním ročníku soutěže Stejná šance. Jejím cílem je ocenit zaměstnavatele, kteří dávají lidem s handicapem možnost stát se součástí běžného pracovního kolektivu a vytváří jim k tomu vhodné podmínky.
Související
-
Svou slepotu považuji za dar. Renata Moravcová bere život...
Umíte si představit, že nevidíte? Paní Renata Moravcová z Dobrušky oslepla kvůli cukrovce. Ta jí vzala také ledvinu a slinivku. Přesto - nebo právě proto - žije nap...
-
Stejná šance, to je ocenění pro firmy zaměstnávající lidi s postižením. Objevily se i slzy v očích
Skončil další ročník soutěže Stejná šance. Některé ze zaměstnavatelů ocenila porota, vyhlášení výsledků sledoval reportér Václav Plecháček.
-
Snem vozíčkáře Daniela bylo zařadit se co nejvíc do běžné společnosti. Díky nové práci se mu plní
Stejná šance. Tak se jmenuje soutěž pro zaměstnavatele, kterou pořádá několik neziskových organizací. Cílem je ukázat příklady, kdy se daří zaměstnávat zdravotně postižené.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Blokaci ‚dezinfowebu‘ AC24 posoudí znalci. Soud chce prozkoumat obsah webu i způsobenou škodu
-
Skopeček: S Havlíčkem dokážeme najít společnou řeč, pokud si v kraji nebudeme hrát na koalici a opozici
-
Hurikán Milton prošel Floridou a zamířil nad oceán. Miliony lidí nechal bez elektřiny, 4 připravil o život
-
Dezinformací o EU přibylo před eurovolbami. Podle analýzy se nejvíce šířily na TikToku a YouTube