Severní poušť. Tři druhy zvířat ve společné expozici nového terária Safari Parku Dvůr Králové

27. květen 2023 07:55

Tři druhy zvířat ve společné expozici - to je nové terárium Safari Parku Dvůr Králové. Terárium dostalo podobu pouště ze severu Afriky a tudíž název „Severní poušť“. Zvířata tam mají k dispozici vše, na co jsou zvyklá z přírody - teplo z výkonných lamp, dešťové kapky z rozstřikovačů a samozřejmě oblíbené krmení. 

Redaktorka Dana Voňková a zoolog Michal Podhrázský vás zavedou za tuniskou želvou, za sedmi agamami hardún a párem ještěrů se zvláštním jménem trnorep zdobený.

Čtěte také

Severní Afrika, tak se jmenuje zbrusu nové terárium v předsálí pavilonu Vodní světy, které se právě otevřelo v Safari Parku Dvůr Králové. Návštěvníci v přírodně modelované pouštní expozici mohou obdivovat zřídka chované a vzácné plazy pouští a hor severu Afriky. Jde o nejteplejší místo safari parku s teplotami kolem 50 stupňů Celsia.

„V teráriu panuje mimořádně horké a suché klima s teplotami až k 50 stupňům a výrazným poklesem nočních teplot podobně jako v přírodě. Protože plazi přirozeně vyhledávají teplá místa, modelovali jsme takové zóny v blízkosti skla tak, aby si lidé mohli krásu jeho obyvatel užívat jako na dlani,“ vysvětluje zoolog Michal Podhrázský. Zatím je prostor domovem tří nepříliš často chovaných druhů plazů: želv tuniských, agam hardún a trnorepů zdobených.

„Výběr druhů umožňuje, že zvířata plně využívají celý prostor terária od hluboké vrstvy písku, kde si vyhrabávají nory želvy a trnorepi, po nejvyšší skalní výchozy, na které obratně šplhají agamy,“ popisuje Michal Podhrázský. Odborníci umělé skály s ukrytými topnými kameny i silnými výbojkami modelovali podle obrázků skal v severoafrickém pohoří Atlas.

Čtěte také

Terárium nyní kypí životem. „Obyvatelé si rozdělují teritoria a hojně spolu komunikují. Samec agamy hardún vylézá na skalní výchozy, typicky napíná hrdlo a pokyvuje hlavou, samec želvy tuniské zvědavě brázdí nové území a nezříká se šplhat i po velmi strmých stěnách a u trnorepů lze pozorovat bouřlivé námluvy a páření doprovázené kousáním a pronásledováním,“ doplňuje Michal Podhrázský.

Nebývale aktivní budou plazi ještě několik týdnů, pak se poněkud zklidní a budou si užívat nový prostorný domov. V expozici se - obdobně jako v severní Africe - budou také střídat období veder a většího chladu. „Tou dobou plazi upadnou do stavu klidu a terárium usne. Jakmile se pak teplota opět vrátí, propuknou k překotné aktivitě. Takové střídání je důležité pro nastartování reprodukce, v kterou doufáme,“ upozorňuje zoolog.

Čtěte také

Chov druhů, které terárium obývají, je neobvyklý. Zaslouží přitom pozornost a chov je důležitý i z pohledu budoucnosti těchto zvířat. „Zejména želvy tuniské jsou častou obětí nelegálního obchodu a pašeráctví. V Tunisku je zcela běžné koupit mladá zvířata na nejednom trhu uprostřed turistických destinací.

Zvířata, která turisté nelegálně pašují v zavazadlech z dovolenkových destinací, obvykle brzy umírají. Přírodní populace se ale nezvládají dost rychle zotavovat a želv tuniských ubývá,“ uzavírá Michal Podhrázský. Obdobná je situace dalších druhů i v jiných zemích. Takové nákupy jsou ilegální a nákupčím hrozí velké pokuty i další postihy.

Připomínáme, že obstarání zvířat, která byste si z dovolené přivezli domů, je nelegální a hrozí vám za to velké pokuty. Raději si naplánujte výlet do dvorského safari parku - podpoříte tak chov vzácných zvířat.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související