Chcete se pustit do teraristiky? Při rozhodování, jaké zvíře si pořídit, nedejte jen na své sympatie

11. listopad 2019

Začínáme s teraristikou. Co zvážit a podle čeho vybrat zvíře?  Které je pro začátečníka nejvhodnější? Koupit hada jednoho nebo hned dva? Jaké terárium pořídit a jak ho vybavit? Jaká je finanční náročnost a jak se vyhnout chybám.

Luděk Hojný ze Zahrady Harta ve Vošticích u Vysokého Mýta v naší radioporadně na téma: začínáme s teraristikou.

Není plaz jako plaz - poznejte vlastnosti a potřeby jednotlivých druhů

Některé vlastnosti mají všichni plazi společné - jsou studenokrevní, nemají mimické svaly (tedy nemění výraz v obličeji), rostou po celý život a jejich mláďata se na svět dostávají plně vyvinutá. Mezi jednotlivými řády a druhy ale už nalézáme spousty odlišností.

Čtěte také

Většina plazů například klade vejce a až z těch se líhnou mláďata, existují ale také druhy živorodé či dokonce vejcoživorodé. Některé druhy hadů či krokodýlů (aligátorů) dorůstají do úctyhodných rozměrů, zatímco některé druhy želv a ještěrek jsou malinké a žijí jen pár let.

Každý druh je trochu jiný a to znamená pro zájemce o chov jediné - musí se o daném zvířeti dozvědět co nejvíce. Jaké teploty mu vyhovují, jaké jsou jeho potravní nároky, v jakém žije prostředí, kdy loví, kdy spí, jakým rizikovým faktorům se vyhnout a jaké zdravotní komplikace bývají nejčastější, jak jim předcházet a vyvarovat se jich.

Něco člověk zjistí předem, něco se dozví od chovatele při koupi zvířete a spoustu dalších zkušeností pak teraristé získávají dlouholetým chovem.

Při rozhodování, jakého plaza si pořídit, se nenechte zlákat pouze svými pocity a sympatiemi

Opravdu si nejdříve zjistěte alespoň základní informace - některé druhy mohou být nad vaše schopnosti, ať už finanční, prostorové nebo prostě psychické. Mít v teráriu neochočenou pětimetrovou krajtu je opravdu nepříjemný pocit, minimálně během krmení, čištění a podobných procedur, kdy se manipulaci s hadem stejně nevyhnete.

Čtěte také

Dalším rozhodujícím faktorem bývá i cena pořízení celého chovného zařízení, cena zvířete a spotřeba energie, která bude nutná pro úspěšný chov. Zde jsou opět velké rozdíly, neboť každý druh potřebuje něco jiného. Denní tropické druhy budou jistě potřebovat výhřev, dostatek světla, UVB záření pro přeměnu vitamínu D3. Nočním živočichům při dostatečném přirozeném denním světle svítit nemusíme, častokrát stačí i pokojová teplota. Není tedy třeba pořizovat osvětlení ani řešit topení.

Z hlediska menší náročnosti na chov jsou velmi oblíbené již zmiňované agamy vousaté, některé druhy žab (např. kuňka východní), gekončík noční, anolis rudokrký a velmi často chovaný chameleon jemenský.

Menší náročnost chovu je i u některých druhů hadů

Velmi oblíbená je například užovka červená. Dnešní začínající teraristi mají obrovskou výhodu v přístupu k informacím. Na internetu je neskutečné množství návodů a inspirací k chovu. Opět je potřeba k těmto informacím přistupovat se zdravým rozumem a přečíst si návody od více chovatelů.

Vejce a mládě želvy pardálí

Často se stává, že nezodpovědný chovatel vypustí zvíře do volné přírody v přesvědčení, že zvíře stejně nepřežije zimu. Dokladem o omylu jsou naše rybníky a řeky, kde se velmi daří vodním želvám nádherným, které pocházejí z Ameriky. Prozatím není prokázáno úspěšné rozmnožování a přežití mláďat v naší přírodě, ale vše může být jen otázka času.

Zahrada Harta, ukázková zahradu se spoustou jezírek, skalek a velkým množstvím trvalek, stromů a keřů

Prozatím želvy decimují přirozenou populaci žab a jejich pulců, nemluvě o velmi vzácné želvě bahenní, která patří mezi kriticky ohrožený druh, který je na našem území spatřen jen vzácně.

Celou radioporadnu s Luďkem Hojným si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.