Čím se liší ještěři od hadů? Jedni například mrkají a druzí zase postrádají zvukovody

27. leden 2018 10:35

V královédvorské ZOO se dnes zastavíme v Darwinově stanici. To je prostor, ve kterém zoo chová kontaktní zvířata - drobnější živočichy, o které se doma dokáží postarat i děti. 

O zvídavé malé i velké zájemce se tam stará Ilona Kratochvílová. Od ní se dozvíte to, co jste už možná od školních dob zapomněli. Třeba jak vypadá blavor, že ještěři na rozdíl od hadů mrkají, nebo že ještěři mají a hadi zase postrádají zvukovody.

V teráriích Darwinovy stanice uvidíte nejčastěji agamy, korálovky, leguána nebo chameleona a malé želvy. Dveře do tohoto pestrobarevného mikrosvěta vám otevře reportérka Dana Voňková.

Beznohý ještěr blavor - vzdáleně připomínající slepýše - dorůstá vyjímečně až do délky 135 cm. Má zakrnělé končetiny a na hlavě za očima ušní otvory.

Ve volné přírodě objevíte blavora ve Středoomoří. Vyhledává slunná místa, zvláště stráně a svahy kopců a nejčilejší je ráno a v odpoledních hodinách. Přes poledne a v noci se tento masožravec obvykle ukrývá v noře nebo mezi kameny. V podzemním úkrytu také tráví zimní spánek. Je to dlouhověký tvor, může se dožít 25 až 30 let.

J. Zelinka s mládětem blavora žlutého

Ve volné přírodě se blavor živí především větším hmyzem. Má rád kobylky, sarančata, větší brouky, pavouky, plže a drobné obratlovce. Potravu si hledá většinou na zemi, ale dokáže i poměrně obratně šplhat po nižších větvích. Blavor žlutý svléká podobně jako hadi kůži.

K chovu je potřeba prostornější terárium s vrstvou hrabanky nebo jiného substrátu - blavoři v něm rádi ryjí. Pokud se chcete pokusit o chov, je třeba dopřát zvířatům zimní spánek po dobu 1-3 měsíců při teplotě asi 10 stupňů Celsia. Při zimování potřebuje blavor pitnou vodu.

Hlava blavora má podobný výraz jako hlava varana.

Krmení blavora v zajetí je jednoduché. Přijímá myšata, moučné červy, cvrčky, žížaly, slimáky, i malé rybky. Snadno se ochočí, pak je velmi krotký a vezme si potravu i z ruky.

Leguán v ZOO Dvůr Králové nad Labem
autoři: Milan Baják , DV
Spustit audio

Související