Safari Park Dvůr Králové servíruje „svým štamgastům“ ekologická krmiva bez palmového oleje

21. březen 2020 10:45

Od roku 2013 máme v kalendáři Světový den lesů. Slaví se vždy 21. března. Málokdo si ale při včerejší procházce uvědomil, že lesy pokrývají třetinu veškerého povrchu země. A že neúměrné kácení stromů je problém u nás, stejně jako v Malajsii a Indonésii. 

Safari parku Dvůr Králové se ale podařilo ovlivnit stav lesů s palmou olejnou a „svým“ orangutanům servíruje krmiva, která neobsahují palmový olej. Přesvědčí vás o tom Dita Rynthová z oddělení výživy dvorského safari parku a redaktorka Dana Voňková.

Africká palma olejná byla vysazena na Sumatře a v Malajsii na začátku 20. století. Uvádí se, že Malajsie je největším světovým pěstitelem palmy olejné, že produkuje 85 procent světové produkce palmového oleje.

Čtěte také

Nejlevnější olej na světě slouží k výrobě biopaliva, ale také například k výrobě čokolády, margarínů, pracích prášků, mýdla a kosmetiky. Má ho v sobě i obyčejná tatranka.

Zoo Praha řadí mezi výrobky obsahující palmový olej i ztužený tuk na pečení Hera, Rama Olivio, Kinder vajíčko nebo čokoládu Milka. Ta by z hlediska přísných norem neměla být vůbec čokoládou nazývána, protože skutečná čokoláda má obsahovat kakaové máslo.

Safari Park Dvůr Králové servíruje "svým" orangutanům krmiva bez palmového oleje

Moderní společnost se snaží zmírnit produkci palmového oleje a nahradit ho něčím ekologičtějším.

Půda, ve které se palmy olejné pěstují v malých skupinách mezi původní vegetací, nevyžaduje orbu, ani větší množství chemické ochrany. Naopak pěstování palem jako monokultur na plantážích, které vznikly mýcením nebo vypalováním, působí velké ekologické škody.

Největší problém představují plantáže palmy olejné právě pro Malajsii a Indonésii, protože na jejich území „roste“ značná část světové produkce palmového oleje.

Čtěte také

Rozšiřování plantáží způsobuje úbytek plochy tropického pralesa, což má za následek likvidaci životního prostoru mnoha rostlinných a živočišných druhů.

Citelně je například ohrožena populace orangutanů na Sumatře a Borneu.

Palma olejná dokáže dorůst do výšky 25 až 30 metrů. Plody, ze kterých se lisuje olej, se objevují už u tříletých rostlin. Jednotlivé „oříšky“ mají průměr 2–3 cm, obsahují 43–51 procent oleje a vyskytují se v trsech o váze až 15 kg.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související