Provoz hradeckého KACPU končí. Ukrajinští uprchlíci před válkou ale bez pomoci nezůstanou

8. srpen 2022 07:51

Ubývá lidí, kteří do Česka utíkají před válkou na Ukrajině. Krajská asistenční centra pomoci tak už nejsou tolik vytížená jako v minulých měsících a některá proto úplně zavírají. A dneškem ukončí činnost i hradecké asistenční středisko. 

Čtěte také

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Hradci Králové v pondělí 8. srpna ukončí provoz. Pomoc ukrajinským uprchlíkům budou jednotlivé složky poskytovat na svých běžných pracovištích, především tedy na Ulrichově náměstí v Hradci Králové. Centrum je v provozu od března letošního roku. V současnosti se nachází v budově Na Okrouhlíku poblíž hradeckého autobusového terminálu.

Jak a kde budou moci nově příchozí z válkou zasažené Ukrajiny vyřídit své administrativní náležitosti a získat pomoc, to zjišťoval reportér Jakub Vik.

Čtěte také

„Z důvodu nízkého vytížení jsme vyhodnotili, že provoz KACPU není nadále efektivní na centralizovaném místě. Za dobu fungování centra jsme vyladili všechny procesy, a tak víme, že veškerou administrativu a další služby dokážeme poskytovat bez potřeby centrálního stanoviště. Děkuji všem, kteří se na pětiměsíčním provozu KACPU podíleli. Všichni odváděli a stále odvádí skvělou práci, a i díky nim jsme v Královéhradeckém kraji zvládli uprchlickou krizi bez obtíží,“ zhodnotil situaci hejtman Martin Červíček z ODS.

Stěhování zázemí KACPU začne v odpoledních hodinách 8. srpna. V provozu budou jednotlivá stanoviště znovu ve středu 10. srpna. Registrace uprchlíků bude poté probíhat nadále tři dny v týdnu - v pondělí, středu a pátek od 8:00 do 15:00.

Čtěte také

Prvním a hlavním bodem, kam uprchlíci zamíří, bude administrativní budova na Ulrichově náměstí, kde sídlí krajské ředitelství Policie ČR a také Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR. Své stanoviště zde bude mít také integrační centrum.

Krajská budova Na Okrouhlíku bude nadále sloužit pro nouzové přečkání v případě příjezdu uprchlíků bez zajištěného ubytování.

KACPU v Hradci Králové aktuálně registruje uprchlíky v pondělí, středu a pátek od 8:00 do 15:00. Za posledních několik týdnů jich denně odbaví v průměru kolem šesti desítek. To je velký rozdíl oproti předchozím měsícům, kdy bylo centrum otevřeno nonstop a proudily sem stovky lidí každý den.

autoři: Jakub Vik , baj | zdroj: Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související