Probiotika na míru proti obezitě i covidu? Jsou to „hodné“ bakterie, které ovlivňují zdraví střev
Probiotika jsou živé organismy, které nám pomáhají upevňovat a posilovat střevní mikroflóru. A správná mikroflóra ve střevě je velmi důležitá pro náš imunitní systém. Ne všichni asi ví, že 70 až 80 procent imunitního systému se nachází ve střevech. Jejich funkci právě ovlivňují probiotika. Odkud je získáváme přirozeně, kdy a jak je můžeme doplňovat?
Ředitelka spolku Fér potravina Ing. Hana Střítecká z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany hovoří v naší radioporadně na téma: význam probiotik v prevenci a léčbě našeho zdraví.
Ing. Hana Střítecká, DiS., Ph.D.
Nutriční terapeutka, chemická technoložka, vysokoškolská pedagožka z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a ředitelka spolku Fér potravina. Ve své praxi se snaží zvyšovat povědomí běžné populace o problémech spojených s obezitou, technologických postupech výroby potravin a orientováním se v jejich nabídce.
Naše střevo je osídleno nespočtem „dobrých" a „špatných" bakterií. Každý z nás má jiný mikrobiom, tedy odlišné množství a zastoupení jednotlivých druhů. Každé střevo má jiné požadavky a potřebuje trochu jiné osídlení, aby obě skupiny baktérií v rovnováze.
Čtěte také
Probiotika těm „zlým", jsou-li ve správném množství, brání v množení tvorbou kyseliny mléčné, kterou tak snižují pH ve střevu a to je pro „zlé" bakterie nevhodné prostředí, zároveň jim „ujídají" stravu a dokáží je i usmrcovat tvorbou ochranných bakteriocidních látek.
Na osídlení našich střev nezávisí pouze naše imunita, ale třeba i tvorba vitaminů (např. vitamin K, vitaminy řady B), vstřebávání vápníku a pravděpodobně i výskyt některých civilizačních nemocí.
Toho můžeme docílit správným jídelníčkem bohatým na vlákninu a fermentované produkty, které ty prospěšné probiotické bakterie obsahují.
Čtěte také
Existuje velké množství potravin, kde jsou tyto baktérie přirozeně, případně bohaté.
Jedná se o kvašené mléčné výrobky - jogurt, zakysaná smetana, různé zákysy a jogurtové nápoje. Zde ale pozor, pokud prioritně vybíráme ty slazené a dochucované varianty, tak zároveň přijímáme i jednoduchý cukr, který už úplně optimální pro ty naše „hodné" bakterie není.
Kromě mléčných výrobků je najdeme i v jiných fermentovaných výrobcích jako je kysané zelí, kvašené okurky „máčáky" nebo pod anglickým názvem pickles připravená jakákoli kvašená zelenina. Pro ty, kterým tyto výrobky nechutnají, ale měly by, se výrobci snaží obohacovat probiotiky i potraviny na ně chudé.
Čtěte také
Aby nám naše probiotické bakterie ve střevech zůstaly, je potřeba se o ně i dobře starat a dodávat jim takzvaná prebiotika. Jedná se především o „dlouhé" sacharidy, tedy mimo jiné o rozpustnou a nerozpustnou vlákninu. Tu najdeme v neloupaném syrovém ovoci či zelenině, obilovinách, luštěninách anebo třeba i ve snídaňových cereáliích.
Ale i zde platí, že bychom si měli vybírat co nejméně upravené a dochucené. Obecně faktory narušující správné osazení střev jsou stres, kouření, alkohol, nedostatek vlákniny a zejména užívání antibiotik.
Celou radioporadnu s Ing. Hanou Stříteckou o nejnovějších výzkumech týkajících se také významu probiotik při boji s covidem-19 si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Druhý mozek máme ve střevech. Mikroskopičtí obyvatelé střev jsou náš další zapomenutý orgán
Dnes často slýcháme o probioticích. Co to jsou probiotika? Jak funguje střevní mikroflóra? Jak se dostávají patogenní mikroby do lidského těla?
-
Mozek a střeva spolu komunikují. Chraňme se před demencí zdravou stravou
PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, byla hostem v radioporadně Českého rozhlasu Hradec Králové. Tentokrát na téma: výživa pro mozek.
-
Střevní polypy nemusí dělat potíže, ale můžou se rozvinout v něco vážnějšího. Jak na ně přijít?
Střevní polypy, také známé jako kolorektální polypy, jsou výrůstky, které se objevují na povrchu tlustého střeva. V tlustém střevě tělo "vyrábí" a uskladňuje stolici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.