Příběh hradecké Mýdlárny U dvou koček začal na Krétě aneb Pořádně si mýt ruce. Čím déle, tím lépe
Proč si doma vyrábět mýdla? V čem jsou specifická? Na kolik nás to vyjde? Co budeme potřebovat? Jak postupovat? Co se může pokazit? Jak mýdla skladovat? Proč a jak používat esence? Návod na výrobu domácí dezinfekce.
Jitka Prokšíková z Mýdlárny U dvou koček v Hradci Králové v naší radioporadně na téma: výroba domácích bylinných mýdel a dezinfekce.
Tradiční způsob výroby
Co je to to “za studena”?
Naše mýdla jsou vyráběna tradiční metodou za studena, která je šetrnější a mýdlům umožňuje uchovat si všechny výživné látky, minerály a vitamíny přirozeně obsažené v rostlinných olejích.
Mýdlárna U dvou koček s.r.o. v Hradci Králové
Zní to až pohádkově, ale je to tak. Cestování nás inspiruje a baví, rády objevujeme nové země a nasáváme vůně vzdálených krajin. Jednoho dne nás sladký jižní vítr zavedl na divotvorný řecký ostrov Krétu. A na tamní pláži začal celý náš mýdlový příběh.
Mýdlo je vlastně solí, která vznikne zmýdelněním, resp. reakcí kyseliny a zásady. Kyselinou jsou v našem případě rostlinné tuky či oleje a zásadou hydroxid sodný.
Jako vedlejší produkt této reakce je glycerin a tím hlavním je mýdlo. Principem metody za studena je využití tepla vznikajícího přirozenou chemickou reakcí, nikoliv tepla uměle dodávaného.
Proč zrovna takhle?
Bonusem metody za studena je výše zmíněný glycerin, který funguje jako zvlhčovadlo.
U běžně vyráběných mýdel je jeho obsah velmi malý, ručně vyráběná přírodní mýdla pak většinou obsahují glycerinu až 10krát více.
Do průmyslově vyráběných mýdel se glycerin často musí dodatečně přidávat nebo v něm zcela chybí.
Díky použití vonných esenciálních olejů mají naše mýdla aromaterapeutické léčivé účinky a příznivě ovlivňují naše smysly, tělo a duši.
Mýdla z rostlinných olejů nevysušují a nezbavují pokožku přirozeného ochranného filmu, naopak po umytí zůstává pleť jemná, vláčná a pružná.
Při výrobě mýdel používáme:
Rostlinné oleje
olivový, palmový, z palmových jader, kokosový, mandlový, avokádový, jojobový, konopný, bambucké máslo, měsíčkový, ricinový a řepkový
Podle našeho jednoduchého návodu si vyrobíte domácí přírodní dezinfekci!
Vonné esencionální oleje
100 % přírodní výtažky z levandule, šalvěje, pačuli, ylang-ylangu, pomeranče, mandarinky, cedru, skořice, hřebíčku, limetky, máty, litsea cubeby, rozmarýnu, tymiánu a řady dalších
Množství výživných látek
květ levandule a měsíčku, list kopřivy, aloe vera, 70% čokoládu, med, ovesné vločky, šungit, sůl z mrtvého moře, marocký jíl, kaolín, polentu atd.
Přírodní barviva
zemité hlinky, betakaroten, oxidy, skořici, černé uhlí a další.
Tea tree mýdlo
Jedná se o jemné mýdlo vyrobené tradiční metodou za studena. Hlavní jeho předností v dnešní době je vysoký obsah esenciálního oleje tea tree.
Čtěte také
Tento olej je silným netoxickým přírodním antibiotikem a antivirotikem bez dráždivých účinků a mezi esenciálními oleji má jen málo rivalů. Používá se na široký rozsah bakteriálních, virových a plísňových onemocnění.
Lze je aplikovat nejenom k ničení choroboplodných zárodků, ale i k prevenci návratu infekce. Olej lze s úspěchem použít i na infekce zahrnující nachlazení, chřipku a zánět průdušek Používá se k posílení imunitního systému, při chronické letargii, mělkém dýchání, bušení srdce a špatném krevního oběhu. Silice posiluje mysl, pozvedá ducha a zvyšuje jistotu a odolnost.
Vedle tea tree obsahuje mýdlo ještě další tři esenciální oleje: levanduli, jalovec a jedli, které doplňují a podporují jeho účinky. Antiseptické vlastnosti levandule předurčují tento olej k aplikaci při široké škále infekcí.
Jalovec má antivirové schopnosti a je spojován s duchovní očistou a silou odrážet negativní vlivy. A v neposlední řadě posilující a antiseptická jedle, která se používá zejména při infekcích dýchacích cest, nachlazení, kašli a zahlenění dutin.
Mýdlo z čokolády
Máme tu něco pro opravdové milovníky mýdla a čokolády. Toto delikatesní mýdlo vyrobené z opravdové 70 % čokolády voní po mandarince, pomeranči, hřebíčku a skořici. Jeho úctyhodná velikost je 20 x 28 x 7 cm.
Celou radioporadnu s Jitkou Prokšíkovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Mohou nás čisté ruce zachránit před nemocemi? Viry a bakterie jsou všude kolem nás
Nemocniční hygienik MUDr. Lenka Hobzová v naší radioporadně. Téma: viry a bakterie okolo nás. Jak si správně mýt ruce? Hygiena domácnosti.
-
Náchodská nemocnice připomněla veřejnosti hygienické postupy...
Náchodská nemocnice se letos poprvé připojila ke Světovému dni hygieny a uspořádala dnes akci Čisté ruce. Návštěvníci si mohli vyzkoušet UV lampu a dozvědět se tak,...
-
Hygiena na cestách. Na co si dát v létě pozor? Jak se správně...
Radioporadna: MUDr. Monika Todtová, vedoucí Oddělení hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje. Na co všechno si dát v létě pozo...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.