Při cvičení záchranáři z lanovky v Deštném v Orlických horách evakuovali a ošetřili desítky lidí

3. listopad 2021 07:57

Sedm desítek záchranářů nacvičovalo v Deštném v Orlických horách evakuaci lidí z nefunkční lanovky a ošetřování zraněných. Šlo o dlouho plánované taktické cvičení, které nemělo nic společného s víkendovou tragédií na libereckém Ještědu.

Vlivem povětrnostních podmínek došlo k pádu stromu ve vrchní části lanovky na vodící lano. V této době se na sedačkách nacházelo několik desítek osob. Část z nich kvůli nárazu stromu do lana spadla na zem, ostatní zůstali uvězněni na porouchané lanovce. S takovým oznámením se obrátila cvičně na tísňovou linku obsluha lanové dráhy Marta II v Deštném v Orlických horách.

Čtěte také

Předmětem cvičení byla nejprve záchrana zraněných osob v horní části sjezdovky pod lanovkou. Jednalo se o těžko přístupný terén, ve kterém musela být raněným poskytnuta první pomoc a dále byly transportovány na určené místo za pomoci technických prostředků ve výbavě složek IZS.

Dopravu zasahujících záchranářů i hasičů a následně transport raněných byl zajišťován pomocí terénních čtyřkolek a šestikolek dobrovolných hasičů a horské služby.

Další část cvičení se zaměřila na záchranu osob z výšky, konkrétně ze sedaček lanové dráhy. Jednotlivé úseky lanovky obsadily lezecké skupiny profesionálních hasičů ze stanic Rychnov nad Kněžnou, Náchod, Hradec Králové a Trutnov.

Čtěte také

Skupiny se speciálně proškolenými příslušníky pro záchranu z výšky a nad volnou hloubkou vyjížděly na místo na výzvu z operačního střediska ze svých dislokací, tím byly zároveň ověřeny dojezdové časy pro případ reálné mimořádné události. Pomocí lezecké techniky se dostali hasiči k figurantům a postupně je spouštěli zajištěné na svah.

Cvičení se zúčastnily desítky lidí z řad HZS Královéhradeckého kraje, Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje, Policie ČR, jednotek požární ochrany SDH obcí a Horské služby ČR. V rámci přeshraniční spolupráce bude prověřena také součinnost složek dle Dohody o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím.

Při cvičení záchranáři z lanovky v Deštném v Orlických horách evakuovali a ošetřili desítky lidí

Zúčastněné jednotky požární ochrany:
HZS Dobruška, Rychnov nad Kněžnou, Náchod (Velké Poříčí), Hradec Králové a Trutnov
JSDH Deštné v Orlických horách, Olešnice v Orlických horách, Orlické Záhoří
PSP Dolnoslezského vojvodství - Bystrzyca Klodzka

autoři: Tomáš Lörincz , baj | zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související