FOTOGALERIE: Čeští a polští hasiči cvičili poprvé společnou záchranu osob z lanovky na Sněžku

11. duben 2019 13:00

Jarní odstávku lanovky na Sněžku využili ke společnému výcviku ve dnech 9. - 11. dubna 2019 čeští a polští hasiči. Stovka příslušníků si vyzkoušela, jak by probíhala záchrana osob z porouchané lanovky. Akce se uskutečnila díky společnému projektu přeshraniční spolupráce Bezpečné pohraničí. 

Výcvik záchrany osob z lanovky na nejvyšší českou horu probíhal na spodním úseku kabinkové lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Hasiči, kteří jsou speciálně proškoleni pro činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou obsadili postupně všechny podpěrové sloupy.

FOTOGALERIE: Mrzlo a foukal ledový vítr. Hasiči v Deštném cvičili záchranu osob z lanovky

Hasiči v Deštném v Orlických horách cvičili záchranu osob z lanovky

Mrzne, na laně se v silném větru kývá sedačka lanovky, na ní sedí jeden, dva pasažéři. A o pár metrů dál další a další - tak nějak vypadala kulisa cvičení hasičů, kteří v Deštném v Orlických horách nacvičovali evakuaci lidí z porouchané lanovky. A protože vyprostit plně obsazené sedačky z celé lanové dráhy by jedna jednotka zvládnout nemohla, týkalo se cvičení zhruba 60 profesionálních hasičů z celého Královéhradeckého kraje. 

Odtud se museli dostat až k obsazené kabince a pomocí lan spouštěli zachráněné osoby bezpečně zpět na zem.

Cvičící hasiči absolvovali během středy nácvik na dvou stanovištích, a to na lanové dráze na Sněžku a dále také na čtyřsedačkové lanovce Zahrádky. Společný výcvik začal již v úterý, kdy se příslušníci věnovali teoretické přípravě.

Cvičení se zúčastnili z České republiky hasiči HZS Královéhradeckého kraje, Pardubického kraje, Libereckého kraje, Olomouckého kraje a Moravskoslezského kraje. Z Polska byli přizváni příslušníci KW PSP we Wrocławiu, KW PSP w Opolu a KW PSP w Katowicach.

O projektu Bezpečné pohraničí

Bezpečné pohraničí je realizováno v rámci programu Interreg V-A Česká republika - Polsko. Do projektu jsou zapojeny na české straně Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého, Libereckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Čeští a polští hasiči cvičili poprvé společnou záchranu osob z lanovky na Sněžku

Na polské straně v projektu spolupracují Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Wrocławiu a Katowicach.

Cílem projektu je zlepšit přeshraniční připravenost k provádění činností při řešení krizových situací. Rozpočet celého projektu Bezpečné pohraničí na roky 2016 - 2019 je 7,9 milionu eur, z toho jeden milion eur je rozpočet pro Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje.

autor: baj | zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související