FOTOGALERIE: Čeští a polští hasiči cvičili poprvé společnou záchranu osob z lanovky na Sněžku
Jarní odstávku lanovky na Sněžku využili ke společnému výcviku ve dnech 9. - 11. dubna 2019 čeští a polští hasiči. Stovka příslušníků si vyzkoušela, jak by probíhala záchrana osob z porouchané lanovky. Akce se uskutečnila díky společnému projektu přeshraniční spolupráce Bezpečné pohraničí.
Výcvik záchrany osob z lanovky na nejvyšší českou horu probíhal na spodním úseku kabinkové lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Hasiči, kteří jsou speciálně proškoleni pro činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou obsadili postupně všechny podpěrové sloupy.
FOTOGALERIE: Mrzlo a foukal ledový vítr. Hasiči v Deštném cvičili záchranu osob z lanovky
Mrzne, na laně se v silném větru kývá sedačka lanovky, na ní sedí jeden, dva pasažéři. A o pár metrů dál další a další - tak nějak vypadala kulisa cvičení hasičů, kteří v Deštném v Orlických horách nacvičovali evakuaci lidí z porouchané lanovky. A protože vyprostit plně obsazené sedačky z celé lanové dráhy by jedna jednotka zvládnout nemohla, týkalo se cvičení zhruba 60 profesionálních hasičů z celého Královéhradeckého kraje.
Odtud se museli dostat až k obsazené kabince a pomocí lan spouštěli zachráněné osoby bezpečně zpět na zem.
Cvičící hasiči absolvovali během středy nácvik na dvou stanovištích, a to na lanové dráze na Sněžku a dále také na čtyřsedačkové lanovce Zahrádky. Společný výcvik začal již v úterý, kdy se příslušníci věnovali teoretické přípravě.
Cvičení se zúčastnili z České republiky hasiči HZS Královéhradeckého kraje, Pardubického kraje, Libereckého kraje, Olomouckého kraje a Moravskoslezského kraje. Z Polska byli přizváni příslušníci KW PSP we Wrocławiu, KW PSP w Opolu a KW PSP w Katowicach.
O projektu Bezpečné pohraničí
Bezpečné pohraničí je realizováno v rámci programu Interreg V-A Česká republika - Polsko. Do projektu jsou zapojeny na české straně Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého, Libereckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.
Na polské straně v projektu spolupracují Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Wrocławiu a Katowicach.
Cílem projektu je zlepšit přeshraniční připravenost k provádění činností při řešení krizových situací. Rozpočet celého projektu Bezpečné pohraničí na roky 2016 - 2019 je 7,9 milionu eur, z toho jeden milion eur je rozpočet pro Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje.
Související
-
VIDEO: Cvičení záchrany tonoucího na zamrzlé Orlici s pomocí vrtulníku záchranné služby
Teplota vzduchu - 5 stupňů Celsia, teplota vody kolem nuly a tloušťka ledu kolem 10 centimetrů, to byly podmínky pro cvičení záchrany tonoucího z ledu.
-
VIDEO: Vojáci a policisté mají v Hradci Králové společné cvičení nazvané Hradba 2018
V Hradci Králové můžete v těchto dnech potkat vojáky společně s policisty. Zapojili se do cvičení nazvané Hradba 2018, které je určené pro Aktivní zálohy Armády ČR.
-
Hrádek u Nechanic se ocitl v plamenech. Ovšem pouze při taktickém cvičení hasičů
Záchrana osob, ale i hodnotného majetku z hořící památkově chráněné budovy, takové bylo taktické cvičení hasičů na Hrádku u Nechanic.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Údery západních raket na Rusko? Bidenovo rozhodnutí situaci Ukrajiny dramaticky nezmění
-
Umožněme lidem ze záplavových oblastí získat jiný pozemek, povodně budou stále horší, varuje expert
-
Moskva verbuje do války húsíjské povstalce. Láká je na ruské občanství a dobře placenou práci
-
Laureát České hlavy: Nevím, jestli budou počítače tisíckrát rychlejší, ale fyzikální bariéry jsme odstranili