Hrádek u Nechanic se ocitl v plamenech. Ovšem pouze při taktickém cvičení hasičů

21. březen 2018 14:40

Záchrana osob, ale i hodnotného majetku z hořící památkově chráněné budovy, takové bylo taktické cvičení hasičů na Hrádku u Nechanic. 

Elektrická požární signalizace hlásí požár v západním křídle zámku. Příčinou požáru je s největší pravděpodobností vadná elektroinstalace. V budově se nacházely v době vzniku požáru osoby, ale také hodnotné předměty v místních depozitářích. Okamžitě je zalarmováno krajské operační a informační středisko, které na místo události posílá devět jednotek požární ochrany.

Tímto scénářem začínalo taktické cvičení hasičů, které mělo za úkol připravit jednotky požární ochrany na zdolávání požáru památkově chráněného objektu v reálných podmínkách. Kromě provedení průzkumu místa zásahu a přípravy bojového rozvinutí musely jednotky zabezpečit i dostatečné množství hasiv, tedy zřídit dálkovou dopravu vody.

Hasiči si museli poradit se zadáním, kdy se požár v západním křídle rozšířil do všech depozitářů, podlaha do druhého nadzemního podlaží prohořela a požár se dále šíří. Na místě bylo zřízeno hned několik proudů pro hašení nejen uvnitř budovy, ale také z jihozápadní vnější strany zámku za využití výškové techniky.

Hrádek u Nechanic se ocitl cvičně v plamenech

Na místě zasahovalo celkem devět jednotek požární ochrany: profesionální jednotky ze stanic Hradec Králové - Pražská, Hradec Králové - U Přívozu a Nový Bydžov. Dále byly povolány dobrovolné jednotky z Nechanic, Lhoty pod Libčany, Hrádku, Plačic, Mžan a Osic. Dobrovolní hasiči z Nového Bydžova pak drželi zálohu na místní stanici HZS.

Cvičení jednotek požární ochrany na Hrádku u Nechanic bylo jedním ze série taktických cvičení, které HZS Královéhradeckého kraje letos na jaře ve spolupráci s Národním památkovým ústavem uskutečňuje. V první polovině března již proběhlo cvičení na zámku Ratibořice. Do poloviny dubna se dále uskuteční taktická cvičení na hospitálu Kuks a na zámcích v Náchodě a Opočně.

Hrádek u Nechanic se ocitl cvičně v plamenech
autoři: Milan Baják , GOT
Spustit audio

Související