Malý zázrak. Velká nebesa se po 80 letech vrátila do ložnice hraběnky na Hrádku u Nechanic

28. duben 2017

Na Hrádku u Nechanic bude o tomto víkendu zpřístupněn druhý hlavní prohlídkový okruh s názvem Osobní život šlechty. Na tento okruh, respektive do ložnice hraběnky Harrachové, se po více než 80 letech vrátila nebesa nad postel, jejichž restaurování trvalo více než tři roky.

Dnes byla nebesa představena odborné veřejnosti a zástupcům médií, o víkendu je již mohou obdivovat návštěvníci.

„Na zámku nabízíme trvale okruh pod názvem Lesk a sláva Harrachů, což je prohlídka reprezentačních prostor v přízemí zámku, prohlídku věže a od května do konce září potom také prohlídku prvního patra - Osobní život šlechty. Tento prohlídkový okruh je zaměřen na každodenní život Harrachů v druhé polovině 19. století - a právě tento okruh zdobí nově instalovaná nebesa, která sem historicky patří. Domnívám se, že návštěvníky zaujmou nejenom svojí impozantností, ale i výzdobou, je to skutečně mistrovská práce a já jsem moc rád, že se nebesa vrátila na své původní místo. Je to zásluhou mnoha lidí - odborných pracovníků Národního památkového ústavu, pracovníků zámku a především restaurátora, za což jim patří mé velké poděkování“, komentuje událost kastelán Hrádku u Nechanic Mgr. Martin Rejman.

Čtěte také

„Nebesa jsou skutečně unikátem, nejenom díky svému stáří, výzdobě a rozměrům, ale hlavně tím, že se skutečně jedná o samostatná nebesa, známá třeba z interiérů anglických zámků. U nás jsou známé spíše postele již spojené s nebesy, kdežto Hrádek u Nechanic má nebesa, pod něž se postel teprve postaví. Takovýmto kusem nábytku se nemůžeme pochlubit na žádném z našich objektů v Královéhradeckém, ale ani Pardubickém či Libereckém kraji“, vysvětluje ředitel ÚPS na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec.

Vlády nad neogotickým skvostem v Hrádku u Nechanic se ujal kastelán Martin Rejman

Nebesa pochází z roku 1848 a jsou signována J. Hartelem. V ložnici hraběnky stávala do konce 30. let 20. století, kdy byla z popudu manželky posledního majitele zámku odstraněna společně s další výzdobou ložnice pro nemodernost (jako např. i kožené tapety a dřevěné římsy). Poté byla dlouhé roky uložena na půdě nad kočárovnou v hospodářské budově.

V evidenci byla nebesa vedena jako rozebrané ostění, neboť byla demontována na mnoho částí a nikdo netušil skutečný stav věci. Vzhledem ke katastrofálnímu stavu hospodářské budovy byla i půda v 90. letech vyklizena a při té příležitosti byla nebesa správně identifikována (dle vyobrazení Rudolfa von Alta). Následně došlo k ozáření, základní konzervaci a v posledních třech letech i nákladnému restaurování.

Po více než 80 letech se v dubnu navrátila nebesa na místo určení a je to poprvé od oficiálního zpřístupnění zámku, co se mohou návštěvníci na tuto raritu podívat, konkrétně od soboty 29. dubna. Svou velikostí, řezbářskou výzdobou a nelehkým osudem se nebesa stala perlou druhého prohlídkového okruhu (Osobní život šlechty) a zároveň malým zázrakem.

Zámek Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic
Postaven byl v letech 1839-1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu jako reprezentační rodové sídlo. Předlohou pro exteriéry i interiéry zámku se stala anglická šlechtická sídla ve stylu tudorské gotiky. Zpřístupněné interiéry si dochovaly původní vzhled z 2. poloviny 19. století. Hrádek u Nechanic je místem častých kulturních akcí, nabízí i vzdělávací programy pro školy a školská zařízení, možnost svatebních obřadů i komerčních pronájmů.

autor: Lucie Bidlasová
Spustit audio