Na pálení listí a trávy musí zahrádkáři zapomenout. Nová úprava legislativy tuto činnost zakázala
Pálení listí, trávy a dalšího bioodpadu je zákonem zakázáno. Novinka, se kterou se zatím seznamují nejen zahrádkáři, ale třeba i obce nebo hasiči, poměrně zásadně mění informace, které jsme vám přinesli před pár dny. Jak to tedy vypadá teď, to zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.
Čtěte také
Pálit se tedy od začátku března nesmí nikde a nic?
Nesmí se pálit bioodpad, to je pravda, na druhou stranu existují i určité výjimky. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL se zákaz netýká například ohňů, na kterých si lidé opékají buřty, nebo zahradního grilování.
Ale pak jsou diskuzní fóra plná dotazů, jak taková kontrola pozná, jestli je oheň založený kvůli pálení dřeva nebo kvůli buřtům. Každopádně takové to dosud běžné pálení bioodpadu na zahradách už opravdu možné není. A obce, které to upravovaly vyhláškou a někde třeba povolovaly, takové vyhlášky ruší, protože nyní jsou v rozporu se zákonem.
Čtěte také
Jak tuto novinku hodnotí hasiči?
I vzhledem k tomu, jak jsme říkali před chvílí, že existují výjimky a nikdo pořádně neví, jak to přesně je, tak i hasiči zatím čekají na jednotné metodické vyjádření od Ministerstva životního prostředí. Dosud ani oni nemají dostatek informací o tom, jak které konkrétní situace posuzovat.
Hasiči jsou nicméně i nadále připraveni zasahovat, pokud by někde hořelo. A především lidem připomínají, že pokud by někdo z jakéhokoliv důvodu rozdělával oheň, tak by měl být hodně pečlivý a zodpovědný. Ať už je to na buřty nebo na cokoliv jiného. Protože zákon je jedna věc, a majetek a riziko spojené s možným požárem, je věc druhá.
Čtěte také
Co tedy lidé smí s bioodpadem dělat?
Kompostovat nebo jej odvézt do kontejneru na bioodpad, pokud nemají lidé vlastní biopopelnice. Podobných kontejnerů přibývá, některé obce zvažují, že právě v souvislosti se zákazem pálení bioodpadu budou jejich počet ještě navyšovat.
Další oslovené obce a města si myslí, že mají kontejnerů dostatek, ale situaci budou každopádně monitorovat. A pokud by se zjistilo, že někde kontejnery chybí, tak je tam hodlají přidat. Vše je ale dosud hodně čerstvé, protože zákaz platí několik desítek hodin či pár dní.
A samozřejmě bude trvat nějakou dobu, než se zjistí, tak to s využitelností kontejnerů na bioodpad přesně je.
Související
-
Požárů v přírodním prostředí přibývá, hasiči jich řešili sedm během jednoho odpoledne
Rušné odpoledne měli hasiči kvůli silnému větru, který začal rozdmýchávat ohniště po pálení v přírodním prostředí a požáry byly na světě.
-
VIDEO: 10 jednotek hasičů i policejní vrtulník likvidovalo na Náchodsku rozsáhlý požár lesa
Na hašení rozsáhlého lesního požáru v katastru části Lipí na Náchodsku bylo nasazeno deset jednotek požární ochrany i vrtulník Letecké služby Policie ČR.
-
Krajští hasiči v březnu zaznamenali rekordní množství požárů. Důvodem je sucho a neukázněnost lidí
Suché počasí se projevilo na množství požárů. Loni v březnu hořelo v Královéhradeckém kraji v přírodě devětkrát, letos už hasiči likvidovali přes 120 podobných událostí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dlouhá rodičovská, málo zkrácených úvazků. Česku se nedaří snížit rozdíly ve výplatách mužů a žen
-
Kdo kde kandiduje? Složité vyjednávání ve Spolu skončilo, pozice lídrů se plní i u jiných stran
-
Vláda zakázala provoz satelitní stanice čínské firmy na Hodonínsku, kvůli varování kontrarozvědky
-
Provoz vlaků mezi Prahou a Českou Třebovou je omezen. Může za to krádež kabelů na Pardubicku