Předvánoční nákupy znamenají větší útraty z rodinného rozpočtu. U každé půjčky buďte velmi obezřetní
Ve snaze potěšit své blízké dárkem si možná někdo na vánoční nákupy i půjčí peníze. Jenže ne každá půjčka bývá poctivá a některé mohou skončit i exekucí. Několik důležitých upozornění má pro vás redaktor David Macháček.
Čtěte také
Půjčil si 50 tisíc a nebankovní společnosti za to měl za tři roky splatit přes 150 tisíc. Už to je tak vysoký úrok, že odporuje dobrým mravům, ale je to teprve začátek celého případu. Muž přišel o práci, nemohl hradit sjednané splátky, jeho dluh převzal exekutor a ten začal vymáhat 988 tisíc korun - ovšem nezákonně.
Upozornila na to organizace Člověk v tísni, která před podobnými případy varuje i další občany. Podrobnosti případu zná redaktor David Macháček. Jak se může stát, že se spustí exekuce odporující platným zákonům?
Počátek všeho je ve smluvních podmínkách, které ten muž při půjčení peněz podepsal. Ty odporovaly dobrým mravům, což pro zneplatnění smlouvy teoreticky stačí, jenže takový verdikt by musel vynést soud.
Čtěte také
Smlouva však obsahovala takzvanou rozhodčí doložku, takže když se muž ohradil proti nepřiměřené tvrdosti, posoudil jeho výhradu místo soudu rozhodce. Ten žádné pochybení neshledal, dluh převzal exekutor a pak se už vše vyšplhalo až téměř k milionu korun.
Jak se tento proces, který skutečně vypadá bezvýchodně a likvidačně, podařilo zastavit?
Nezvykle vysokých splátek si všimla mzdová účetní ve firmě, kde ten muž pracoval a doporučila mu, aby se obrátil na dluhovou poradnu Člověka v tísni. To muž udělal a naštěstí se držel pokynů advokáta z poradny.
Nejprve požádal o zastavení exekuce a tím svůj případ dostal před soud a ne před rozhodce. Soud jeho žádosti vyhověl - právě proto, že jednoznačně rozpoznal, že ta půjčka odporuje dobrým mravům.
Čtěte také
Takže přišel dobrý konec?
Zatím jsme pouze v polovině příběhu. Exekuci se podařilo zastavit, to je pravda, jenže než se tak stalo, muž přišel na stržených splátkách už o téměř 400 tisíc korun. A aby je získal zpátky, musel se pustit do dalšího soudu. A to je okamžik, kdy řada lidí v podobné situaci všechno vzdá, protože je přemůže strach ze silnějšího protivníka a raději své peníze oželí.
Ale právě tady právníci Člověka v tísni doporučují tyto obavy potlačit a nebát se brát za své právo. Tady dobrý konec nakonec nastal. Muž nezákonně stržené peníze dostal zpátky a k tomu také náhradu soudních výloh.
Jak dlouho náprava nezákonné exekuce trvala?
Tři a čtvrt roku. Vyplatilo se to, ale mnohem důležitější je to závěrečné varování. U každé půjčky být obezřetný, nepospíchat a před podpisem nabídnutou smlouvu konzultovat, třeba právě v dluhové poradně.
Související
-
Strašák jménem exekuce. Vysvětlení základních pojmů a také nejčastějších mýtů a omylů
Pokud jste sami v exekuci, nebo dluží někdo z vašeho okolí, měli byste si najít chvilku a seznámit s touto problematikou. Může vám to ušetřit mnoho nepříjemností a času.
-
Hypotéka, spotřebitelský úvěr nebo úvěr od stavební spořitelny. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Jak zvládnout financování menších stavebních projektů? Finanční poradkyně Tereza Matoušková hovoří v rozhlasové poradně na téma: financování rekonstrukcí staveb.
-
Půjčky na Vánoce mají různé formy. Kreditní karty jsou jako oheň, tedy dobrý sluha, ale špatný pán
Češi se v průměru kvůli Vánocům zadlužují i částkou kolem deseti tisíc korun a více. Přitom nejde jen o nákup vánočních dárků, ale také o zvýšené náklady na jídlo a pití.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ať peníze radši končí v inovacích, než v pokutách, kritizuje normy na prodej elektromobilů Vlček
-
Dezerce na Ukrajině: letos zběhlo víc vojáků než za předchozí dva roky, stovky jich utekly od Vuhledaru
-
Přes 10 000 zaměstnanců Volkswagenu se v Německu zapojilo do stávky. Zapojilo se devět z deseti závodů
-
Rekordní odměny. Ředitel pražského magistrátu Kubelka své asistentce přilepšil o 857 tisíc korun