Pozůstatky sídliště prvních zemědělců žijících v kraji našli archeologové v Kostelci nad Orlicí

25. červen 2019 09:40

Na Rychnovsku objevili archeologové pozůstatky sídliště prvních zemědělců. Nachází se na okraji Kostelce nad Orlicí a pochází z doby přibližně 6000 let před naším letopočtem. Podle archeoložky Martiny Bekové jde o výjimečný objev, který v našem kraji nemá obdoby.

Nacházíme se na okraji Kostelce nad Orlicí. Stojíme na poli. Z jedné strany vlčí máky, vzadu cihelna.

Už 1000 let před Kristem bylo okolí Kostelce nad Orlicí osídlené. Dokládají to archeologové

Na poli nedaleko cihelny v Kostelci nad Orlicí probíhá archeologický průzkum

Na poli nedaleko cihelny v Kostelci nad Orlicí pracují lidé s lopatami a motyčkami. Ale nejedná se o zemědělce nebo stavbaře. Jsou to pracovníci archeologického průzkumu. 

„Tady se bude stavět bytový dům a velké parkoviště. Takže my jsme skrývku samozřejmě prohlédli a objevili jsme dvě naleziště, které spolu tedy časově nesouvisí. Teď stojíme u chaty, která je zahloubená do země, to bylo z důvodu izolace. A uprostřed má přímo silo, nějakou zásobnici. A kromě této chaty sem patří ještě několik kůlových jamek. Tedy pozůstatků po nadzemním osídlení. A ještě jedno velké silo na obil," vysvětluje archeoložka Martina Beková.

A hned doplňuje další informace:
„To je tato opravdu hluboká jáma pod slunečníkem. Je hluboká 1,5 metru. Takové silo sloužilo k uskladnění obilí. A to třeba i několik sezón. V těchto hloubkách dobře utěsněné obilí neztrácelo klíčivost. Takže to byla vlastně zásobárna osiva."

Co už archeologové našli?

„Jsme na sídlišti, našli jsme nějaké keramické zlomky, které nám to osídlení datují. A na druhé polovině skrývky nám pokračuje pohřebiště, které je tady známo již prakticky 100 let. A máme tady hroby, které jsou z období popelnicových polí. Pohybujeme se na sklonku mladší doby bronzové a ve starší době železné."

Na Rychnovsku objevili archeologové pozůstatky sídliště prvních zemědělců

Syn Martiny Bekové Ondřej popisuje, co na poli našel:
„Teď se přede mnou objevila situace, kde se nachází nádoba, která sloužila jako místo posledního odpočinku. Trvá poměrně hodně dlouho, než se nám ji podaří dostat ze země ven."

Vamberecký hrad jako paní Colombová. Každý o něm slyšel a nikdo ho neviděl. To už ale neplatí!

Kostelec hrob - archeoložka Martina Beková

Na co zajímavého a nového přišli rychnovští archeologové, o tom si budeme dnes povídat a musím říct, že to jsou opravdu velké a možná dokonce i převratné objevy. Archeoložka Muzea a galerie Orlických hor Martina Beková už sedí naproti mně, tak se jí na to všechno zeptáme.

„Vidíme horní okraj nádoby, jak se nám objevil na skrývce. Snažíme se přesně zjistit přesně kontury, jestli se jedná o jednu nádobu nebo dvě. Až budeme mít úplně jasno, nafotíme to a nakreslíme. Potom celý ten pohřeb vyzvedneme z hlíny a jako celý blok odvezeme do laboratoře," dodává Martina Beková.

Na zdejší lokalitě práce archeologů již končí. A přesunou se na další nedaleké naleziště.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související