Podnikatelé a firmy musí mít v roce 2023 zřízeny datové schránky. Koho se povinnost nově týká?
Podnikatelům a firmám, které dosud nemají vlastní datovou schránku, bude schránka v prvním čtvrtletí příštího roku zřízena automaticky. Mělo by to zjednodušit administrativu i komunikaci s úřady. A v některých případech nebudou mít na vybranou a používat datovou schránku zkrátka budou muset.
Čtěte také
„To bude platit nejen na podnikající právnické osoby, ale i na takzvaná SVJečka, tedy společenství vlastníků jednotek, nebo případně na svaz myslivců či svaz žen,“ popisuje Romana Barešová z Finančního úřadu Královéhradeckého kraje, že se datové schránky nebudou týkat jen těch, kteří aktivně podnikají a vydělávají.
A když je řeč o podikajících fyzických osobách, datová schránka bude zřízena úplně všem. „A to i takovým, kteří například mají svoji živnost jako takzvaný vedlejšák, jak se říká. To znamená, že i oni budou mít datovou schránku zřízenu ze zákona, nebudou o ni žádat, ale musí komunikovat s úřady právě prostřednictvím datové schránky.“
To slovo "musí" je v případě finančního úřadu a některých dalších institucí zcela na místě, přes datovou schránku bude povinnost podávat třeba daň z příjmu nebo obecně jakkoliv komunikovat s finančním úřadem. „Neznalost zákona neomlouvá a jsou za to sankce. Že člověk použil jinou formu komunikace, tedy že ji nepodal elektronicky.“
Čtěte také
Datové schránky zřídí stát všem podnikatelům během března, informace o tom včetně přihlašovacích údajů přijdou poštou. A těm, kteří schránku nechtějí, nepomůže, když si dopis nepřevezmou - to bude uplatněna takzvaná fikce doručení.
Někteří podnikatelé už kvůli téhle povinnosti raději podnikání zrušili, přiznává Romana Barešová z Finančního úřadu a dodává, že jednoduché to nejspíš nebude ani na některých dalších místech. „Tam trošku vidím kámen úrazu u těch spolků, protože jsou to neziskovky a možná také trošku i SVJečka. Víme, že to bývá nějaký dobrovolník, který se k tomu zaváže a komunikuje ty dokumenty. Tedy tam to může být trošku oříšek, ale bohužel, takto byl schválen zákon.“
Čtěte také
Na druhou stranu datová schránka se chová podobně jako emailová schránka a situaci může opravdu zjednodušit, takže podle úřadů není potřeba propadat panice. Města nebo krajský úřad budou datové schránky také preferovat, ale nadále bude možné využívat i běžnou poštu.
Podle mluvčího kraje Dana Lechmanna bude elektronická komunikace přehlednější a hlavně rychlejší. „Jak pro uživatele, tedy ony subjekty, které budou s námi komunikovat, to bude jednodušší, ale zároveň i pro nás. Protože nebudeme muset posílat složitě papírovou formou, ale daný člověk dostane přímo ten den poštu od nás.“
A kdo si na datovou schránku vůbec netroufá, může její správou pověřit třeba svého daňového poradce.
Související
-
Dveře určitě nenecháváte otevřené. Chraňte si data v počítači jako svůj dům, radí počítačový expert
Přerušení prezenčního vzdělávání vedlo mnoho škol v České republice ke změně stylu komunikace a výuky. A naše domácí počítače je také nutné tomu přizpůsobit.
-
Děti nemají zkušenosti s filtrováním informací. Pomozte jim zvládat nebezpečí internetu
Bc. Aleš Mentberger v naší radioporadně na téma: Nástrahy internetu. Víte, čím se baví na sociálních sítích vaše děti? Jde o bezpečnost celé rodiny.
-
Zdánlivá anonymita a také to, že se nedíváte lidem do očí, přispívá k vulgarizaci on-line komunikace
Žádná cenzura, můžeme říkat vše, co si myslíme. Listina základních práv svobod nám zaručuje právo na svobodu slova a přístup k informacím, ale je to bez hranic?
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Je docela ostuda, že až Evropská unie byla schopná podpořit uhelné kraje, říká sociální geograf Slach
-
Česko kvůli nelegální migraci zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem. Stejně postupuje i Polsko
-
Zakladatel soukromých škol Kania zvažuje prodej mezinárodnímu řetězci. Bojuji se svým egem, říká
-
Výsledek OĽaNO zachránily osady a sídliště. ‚Pokrevní bratr Romů‘ Matovič vsadil na mobilizaci menšin