Děti nemají zkušenosti s filtrováním informací. Pomozte jim zvládat nebezpečí internetu

21. listopad 2018

Bc. Aleš Mentberger v naší radioporadně na téma: Nástrahy internetu. Víte, čím se baví na sociálních sítích vaše děti? Nebojte se zabezpečit internetové účty. Jde o bezpečnost celé rodiny.

Jaké nejčastější problémy se v rodinách řeší v souvislosti s dětmi a internetem? Jak velké nebezpečí představují počítač a sociální sítě?

Kyberšikana a sdílení na internetu

Jaké problémy se mohou dostat až na policii? Sociální sítě - chatování s kamarády, sdílení fotografií, které dítě zesměšňují nebo na ně prozrazují něco, co by se nemělo zveřejňovat. Podstatná jsou také rizika dopisování si s neznámými lidmi.

Jak zajistit bezpečnost našich dětí? Bezpečně do školy a ze školy. Ale dnes také na internetu!

kpt. PhDr. Ondřej Moravčík ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Vrchní komisař Policie ČR kpt. PhDr. Ondřej Moravčík v naší radioporadně na téma: bezpečně nejen ze školy a do školy. Jak zajistit bezpečnost našich dětí?

Jak přijít na to, že se něco nedobrého děje? Jak se dokazuje šikana? Nebojte se založit si profil na Facebooku nebo na jiné sociální síti. Chatování, Messenger nebo WhatsApp nejsou jen pro náctileté.

Rodiče by se měli zdokonalovat v používání internetu a v pohybu v tomto prostředí, protože jedině tak se přiblíží dětem. Ty už jsou stejně o několik kroků napřed. Věk, od kterého se na sociálních sítích a v komunikacích přes chytré telefony, začínají pohybovat, se stále snižuje. Není výjimka, když už jsou takto aktivní děti v 8 nebo 9 letech.

Proč zveřejňují choulostivé fotografie? Pro zábavu...

V mnoha případech to není proto, že by k tomu děti nutil neznámý dospělý, se kterým si začaly psát po internetu.

Bc. Aleš Mentberger ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Děti často řeknou, že takové svoje fotky vypustily do světa prostě proto, že to dělají všichni ostatní. Jejich kamarádi, kamarádky, spolužáci ze školy. Že je to zábavné, že se nudily, že se nechaly vyhecovat.

Málokdo z nich ale pomyslí na následky. Že by fotografie mohl zneužít někdo, kdo vyhledává dětskou pornografii, nebo že by je mohl někdo objevit a vytáhnout za 10 či 15 let. A co by asi na to řekl třeba potom budoucí zaměstnavatel?

Celou radioporadnu s Bc. Alešem Mentbergerem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související