Pozor na samoléčbu nebo svévolné terapie. Léčivo má mít pod kontrolou lékař, říká klinický farmaceut
Hostem naší radioporadny je klinický farmaceut PharmDr. Petra Rozsívalová z oddělení Klinické farmacie Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Naším tématem je dnes nadužívání léků a zároveň i správné používání a dávkování léčiv. Kombinace různých léků totiž mohou způsobit také nežádoucí interakce.
Pojďme rovnou ke správnému užívání léků, na co bychom měli upozornit především?
Pokud se bavíme o racionálním používání léčiv, tak jde o to, že pacienti dostávají vhodné léky, léčiva nebo kombinace v odpovídající dávce, po adekvátní dobu a pro správnou diagnózu. Pacient by měl být informovaný a edukovaný o možných nežádoucích či vedlejších účincích léčiv.
Důležité je také dodržovat délku léčby, neměly by se navyšovat svévolně dávky nebo měnit intervaly podávání. Určitě by se mělo dbát i na interakce s potravinami a ostatními léčivy. Neměla by se užívat prošlá léčiva a už i jejich samotný výběr by měl být vždy založen na důkazech o jejich účinnosti a bezpečnosti pro ten daný zdravotní problém.
Dodržujte délku léčby, nenavyšujte svévolně dávky ani neměňte intervaly podávání. A dbejte na interakce s potravinami a dalšími léčivy.
PharmDr. Petra Rozsívalová, klinický farmaceut
Proto opravdu apeluji, pozor na samoléčbu nebo svévolně řízené terapie, například i na rady od jiných pacientů. Máme pacienty, kteří si například schválí některá analgetika a půjčují si je navzájem. A to už je opravdu velmi rizikové.
Čtěte také
V čem jsou tedy rizika nějaké samoléčby? Že lékař vůbec nezkontroluje, jestli je to pro nás vhodné, včetně dávkování?
Přesně tak. Můžeme mít kontext pacienta, který má například průjmy a horečky, to znamená, bude dehydratovaný. A my mu chceme nasadit léčivo. Například z tzv. skupiny nesteroidních antiflogistik, tedy protizánětlivých léků, které mohou mírnit bolest a snižovat horečku. Ale v tom kontextu může nastat velké riziko poškození ledvin či srdečního selhání.
Takže opravdu varuji před svévolným samoléčitelským přístupem, zejména v kontextu pacienta, který užívá mnoho léčiv, má nestabilní funkce ledvin a jater. A samozřejmě opravdu velký pozor na fytoterapii, to znamená bylinky volně dostupné v lékárně, kde se můžeme domnívat, že je to bezpečnější. Nicméně tam hrozí jak přímá toxicita toho léčiva, tak i riziko kontaminace onoho přípravku.
V lékárně byste se měli vždy poradit, pokud kupujete bylinky. Měli byste lékárníkovi nahlásit, jaké další léky užíváte.
PharmDr. Petra Rozsívalová, klinický farmaceut
V lékárně byste se měli vždy poradit, pokud kupujete bylinky. Měli byste lékárníkovi nahlásit, jaké další léky berete. A vše potom konzultovat s lékařem, ať už tedy při příjmu do hospitalizace nebo při dlouhodobé léčbě. Protože jak se říká, každá látka je jed a záleží pouze na podaném množství.
Čtěte také
My vnímáme jako velmi rizikové různé kombinace bylinek, které mohou být prospěšné při krátkodobém užívání, ale v kontextu každodenního užívání jednoho litru odvaru z těch kombinací bylin může dojít k selhání léčby, můžeme se vystavovat riziku hepatotoxicity, to znamená poškození jater.
Například podběl je opravdu prokázané léčivo nebo bylina, která byla využívána hojně při zánětech horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání. Ale tady bych nedoporučila jeho dlouhodobé používání, případně používání v kontextu nějakého pacienta, který již má ve skladbě užívání spoustu dalších léčiv.
Celou radioporadnu o správném užívání léků s klinickým farmaceutem PharmDr. Petrou Rozsívalovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Bohužel kromě antibiotik lidé hodně nadužívají také léky volně prodejné, říká zkušená lékárnice
Radioporadna o lécích a vitamínech, o kombinacích vitamínových doplňků s léčivy, posílení imunity a možných vedlejších účincích. Naším hostem je PharmDr. Zuzana Chrtková.
-
Nebezpečná kombinace léků s paracetamolem. Rozdíl mezi originálními a generickými léčivy
Mgr. Jiří Kotlář hostem naší radioporadny. Tentokrát na téma: nebezpečná kombinace léků s paracetamolem. Rozdíl mezi originálními a generickými léčivy.
-
Jaké léky se nejčastěji padělají a jak je rozpoznat od originálu?
Pharm Dr. Tereza Hendrychová, Ph.D byla hostem naší radioporadny. Téme: rizika nákupu nebezpečných léků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.