Nevhodné kombinace a velká spotřeba léků? Může to být problém
Snad každý z nás si někdy položil otázku, jestli si může vzít třeba prášek na bolest hlavy, když už bere jiné léky. Na tyto a podobné otázky odpovídá PharmDr. Šárka Erbanová, klinický farmaceut Oblastní nemocnice v Náchodě. Nevhodné kombinace léků. Léky, ktere navzájem zesilují nebo anulují svou účinnost. Kdy dát pozor na grepovou šťávu nebo třezalkový čaj?
Jaký je Váš názor na problematiku nadužívání léků v ČR?
Podle mého názoru u nás stále přetrvává. Většina lidí očekává to, že pilulka vyřeší jejich problém, i když by se v řadě případů bez některých léků obešli. A je takový trend, že lidé od lékaře očekávají, že jim na všechno léky předepíše. A když ne, mají pocit, že nejsou léčeni.
Kolik prášků denně vlastně může člověk užívat? Platí pro to nějaké pravidlo?
Ano, je taková poučka, že by to mělo být maximálně 6-8 prášků denně. Pokud je jich víc, pak už se jedná o polyfarmakoterapie (užívání velkého množství léčiv) a tím se zvyšuje riziko lékových interakcí mezi nimi. Ale, nevylučuje to to, že i když bude mít člověk jen dvě léčiva, že k té lékové interakci nemusí dojít.
Můžeme všechny léky užít najednou (pro daný čas - ráno, poledne, večer)?
Ideální je to rozdělit tak, abychom jich najednou spolkli co nejméně. Každý lék je navíc potřeba užívat tak, jak je doporučeno. Léky, které máme polknout na lačný žaludek, určitě oddělit a polykat samostatně na lačný žaludek. Ta léčiva, která se mají užít zároveň s jídlem, určitě tak užít.
Co je podle Vás lepší: když se ptá lékař pacienta, jaké bere léky, nebo když se ptá pacient lékaře, na co konkrétně léky bere a jaké mají účinky?
Bohužel, v našem zdravotnictví je jeden fenomén, a to je nedostatek času. Správné by bylo, aby se lékař zeptal pacienta, jaké léky na předpis užívá i jaké si sám dokupuje v lékárně, když předepisuje nový lék. Jen tak získá představu, jestli pro něj bude nové léčivo bezpečné a jestli k tomu nemusí vydat nějaké další doporučení. Z časových důvodů to někteří lékaři nedělají, a proto by se lidé měli zajímat sami a ptát se.
Kde se mohou lidé poradit o tom, jestli je nutné, aby užívali všechny předepsané léky nebo o tom, jestli je jejich kombinace správná?
Mohou se o tom v první řadě poradit se svým lékaře. Také mohou navštívit v některé z nemocnic klinického farmaceuta a nebo lékárnu, která má konzultační hodiny pro tyto případy.

Grapefruit čistí střeva a má i další výhody. Grepy nejsou jen zdrojem vitaminů, ale jsou i bohaté na flavonoidy, které příznivě působí na cévy a mají pozitivní antioxidační účinky.
Na druhou stranu odborníci varují před kombinací řady léků a grepů nebo grepové šťávy, která může být v krajních případech dokonce smrtelně nebezpečná.
Zatímco třezalka může způsobit, že hormonální antikoncepce přestane fungovat, grapefruit naopak účinky mnoha léků násobí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...