Písničky, které provázely jeho život, představuje Miloš Dvořáček aneb pořad Desky, pásky, vzpomínky
Muzikant, kytarista, písničkář, ale i učitel a rybář Miloš Dvořáček, byl členem legendární skupiny Kantoři, spolupracoval se Spirituál kvintetem, Pavlem Dobešem, Věrou Martinovou i Wabi Daňkem.
Čtěte také
„Narodil jsem se v Jaroměři 3. března 1951. Je tomu již 70 let, přátelé,“ říká Miloš Dvořáček. A doplňuje. „Potom, co mi odešel Wabi, tak jsem si začal chvilku užívat toho, že už není 10 až 15 koncertů měsíčně, člověk má taky chvilku čas sám na sebe. Mám čas na synka, kterému mu teď bude 15 měsíců, a na Evičku.“
„I během roku byl čas skočit na rybky a nějakou tu notu zapsat. Mám fůru skladeb, které ještě skládám pro klasickou kytaru, písničky dělám, takže je na to čas. A koncertování, ve škole mám tři orchestry. Přípravný, malý a velký. Mám tam 15 lidí v orchestru a je to úžasné. Takže se teď soustředím na tohle,“ usmívá se Miloš Dvořáček.
„My jsme měli doma rozhlas po drátě. A tam vždy šly zprávy hradeckého studia a hrály kapely. Já jsem tak poslouchal zbožně kombo Jirky Dvořáka a po vojně jsem pak do toho komba nastoupil. A představte si, to bylo v roce 1970 či 71, kdy jsem se dostal s jednou z hvězd komba Jirky Dvořáka, s panem Dvořákem, do hradeckého studia. A dělal jsem první nahrávky.“
Čtěte také
„Pak jsem přešel k panu Hasalovi s mojí první ženou. A s panem Hasalem jsme dělali opět nahrávky. Potom jsme šli ke Kantorům a s nimi to byly také od roku 1974 či 75 první nahrávky. Spolupracovali jsme s panem Radkem Navarou, tatínkem Zuzanky, první aranže, první moje skladba byla Ráno se chystá do města jít. To jsme točili tady. Byla to naše úplně první vlastní písnička kromě lidových úprav,“ říká Miloš Dvořáček.
„Je dobré vědět, co se děje doma. Hradecké rádio, to je doma, a co je doma, to se počítá. Bylo by fajn, kdybychom měli čas si pustit, co se děje doma, abychom nekoukali jen do ciziny. Poslouchejte, možná mě tak i uslyšíte, přátelé,“ dodává s úsměvem písničkář Miloš Dvořáček.
Související
-
Muzikanti jsou takový veřejný majetek, říká Jan Vančura, hravý kluk v těle dospělého chlapa
Už za necelé dva týdny, v sobotu 16. června, tady bude náš velký den. Den s Českým rozhlasem Hradec Králové, na který vás zveme i s naším dnešním hostem.
-
V Broumově píše skladatel Aleš Březina unikátní elektronickou hudbu k filmu o svaté Anežce české
Hudební skladatel Aleš Březina zavítal do broumovského kláštera, kde během měsíčního pobytu vymýšlí základní strukturu hudby k při připravovanému filmu Já, Anežka.
-
Válka se k nám zvolna plíží, je nám z toho do breku, ale hudba hudbě neublíží, to jen člověk člověku
Magazín o zdravém životním stylu. Chcete být fit, vědět co se nosí a poznat zajímavé osobnosti? Poslouchejte Šarm!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.