Oblíbené písničky a životní historky muzikanta Zdeňka Vřešťála v pořadu Desky, pásky, vzpomínky
Písničkář, muzikant a producent Zdeněk Vřešťál se narodil v roce 1956 v Praze. Hraje na akustickou kytaru, foukací harmoniku a zpívá. Je absolventem Vysoké školy ekonomické a Státní konzervatoře Praha - obor populární zpěv.
Jako folkový písničkář Zdeněk Vřešťál působil koncem 70. let 20. století v duu s Vítem Sázavským, po seznámení se Zuzanou Navarovou založili skupinu Nerez. V roce 1987 vydal sólové EP Písničky ze šuplíku, v roce 1994 na ni navázal sólovou deskou Čím dál víc Vřešťál. V roce 2007 vyšlo Číslované album.
Čtěte také
V rámci spolupráce s Jaromírem Nohavicou je Zdeněk Vřešťál podepsán jako producent pod nahrávkami: Jaromír Nohavica - Tři čuníci, Jaromír Nohavica - Mikymauzoleum, Jaromír Nohavica - Divné století, Jaromír Nohavica - Moje smutné srdce a Jaromír Nohavica a Kapela: Koncert. Z Kapely vznikla v roce 1998 skupina Neřež, se kterou Zdeněk Vřešťál hraje dodnes.
V roce 2019 obnovil s Vítem Sázavským a Luciou Šoralovou skupinu Nerez, tentokrát pod názvem Nerez & Lucia.
Jako producent spolupracoval rovněž s Bratry Ebeny, Jindrou Kejakem, Marií Rottrovou, Jiřím Schmitzerem, Martinou Trchovou a dalšími, složil řadu písní pro skupinu Krausberry.
Vystupuje také se skupinou Pedopat (Pražský estrádní disko orchestr písní a tanců), se kterou v roce 2018 vydal album V uspěchaný době.
Související
-
Hudbu vnímat i jinak než sluchem? V Hradci Králové si lidé užili koncert Vypsané fixy pro neslyšící
Skautský institut v Hradci Králové uspořádal koncert pro neslyšící publikum. Hrála a zpívala kapela Vypsaná fixa.
-
Přiblížit klasickou hudbu dětem je pro mne obrovská radost, říká dirigentka Michaela Rózsa Růžičková
Hostem Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně byla vynikající dirigentka a sopranistka Michaela Rózsa Růžičková. V Hradci Králové spolupravuje se zdejší filharmonií.
-
V Broumově píše skladatel Aleš Březina unikátní elektronickou hudbu k filmu o svaté Anežce české
Hudební skladatel Aleš Březina zavítal do broumovského kláštera, kde během měsíčního pobytu vymýšlí základní strukturu hudby k při připravovanému filmu Já, Anežka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.