Petr Voldán: „Ušima, očima i srdcem kolem světa. Koho jsem potkal, co jsem viděl, zkusil a zažil“

13. březen 2020

„Cest to bylo spousta, kilometrů neuvěřitelně, odjezdů a návratů nepočítaně, setkání nepřeberně a zážitků, zážitků k nevíře, postřehy popsaných bloků a zápisníků slušná hromádka," říká novinář Petr Voldán.

Pátečním hostem Lady Klokočníkové bude 13. března po 10. hodině dopolední publicista Petr Voldán, kterému brzy vyjde nová knížka.

Čtěte také

Autem průsmyky Hidůkuše, Moskvou s Marfušou i v Londýně ke královně, pěšky podél kolejí s raketou na Bajkonuru ale také s koněm a lodí na provaze, letadlem s Havlem i kozou nebo bednou granátů, lanovkou za Buddhou či Dalím, vlakem jako topič ale i za kočkami z Ermitáže, metrem na kafe v New Yorku nebo do lesa v Helsinkách, po fošně z ledoborce na ledoborec, vojenským člunem za Bushem a Gorbačovem.

„Tak kde jsi zase rajzoval, ty Hanzelko," odstřihla bez mrknutí, ale zároveň určitě bez postranního úmyslu, po jednom z mých návratů z cest do sousedství Babiččina údolí moje babička od Miroslava Zikmunda jeho nerozlučného parťáka Jiřího Hanzelku.

Na svých cestách už zažil Petr Voldán spoustu zajímavých i dobrodružných chvilek

Bylo to místo přivítání, když jsem se po delší době objevil za brankou jejího venkovského domku. A zároveň zúžila život celé mé rodiny v pohybu - který už ve svém věku jen obtížně registrovala - pouze na moji osobu.

Čtěte také

Svérázná narážka na neustálý pohyb všemi možnými dopravními prostředky po světě to tedy byla. Ale tehdy, před pár desítkami let jsem to bral skoro jako pochvalu, byť to babička tak rozhodně nemyslela.

Dost mi to přirovnání k polovičce slavné legendární cestovatelské dvojice zalichotilo. Tím spíš od ženy, která byla snad jen jednou v Praze a vícekrát se "do tý dálky" od České Skalice nevypravila.

A to navíc babička nemohla tušit, že se - s jí mimoděk a určitě nechtěně "zazděným" Miroslavem Zikmundem - budu mít tu čest osobně setkat. Do té nadšením i pokorným obdivem plné chvíle jsem ale měl ještě před sebou sbírání nejen cestovatelských postřehů z hodně dalších cest.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.