Na cestách s Petrem Voldánem, českým legionářem a jeho pravnučkou po Transsibiřské magistrále
Cesta to bude tentokrát daleká. V pořadu Na cestách vás totiž pozvu na jednu z nejzajímavějších železničních tratí světa - na Transsibiřskou magistrálu.
Vydáme se na ni s literární historičkou a první nositelkou Ceny Zikmunda a Hanzelky pro vítěze soutěže Cestopis roku.
Čtěte také
Ina Píšová získala tuto cenu jako historicky první autorka za knihu “Transsibiřská odysea”. A jsem rád, že jsem jako člen poroty mohl být u slavnostního ocenění na zámku Dobříš. Už tehdy jsem si řekl, že o dalším hostu pořadu “Na cestách” je rozhodnuto.
Povídali jsme si v kavárně Dejvického divadla v Praze, nedaleko bydliště Iny Píšové. Syna Matěje, kterému je rok a půl a který nebyl ve své kůži, hlídal tatínek, ale maminka přece jen chtěla být co nejblíž. Takže jsme byli “Na cestách” opět doslova i obrazně.
A je to putování po stopách legionáře Jana Kouby nesmírně zajímavé
Od knihy, ve které Ina Píšová konfrontuje deník svého pradědečka, se každou chvíli odkláníme k postřehům o okolí pozoruhodné železniční magistrály.
Trochu autorce Cestopisu roku 2018 tu zkušenost závidím, protože za celou dlouhou dobu působení na postu rozhlasového zpravodaje v Rusku jsem se k takové cestě nedostal.
Čtěte také
Uslyšíte ale nejen cestovatelské zážitky Iny Píšové, která 9288 kilometrů z Moskvy do Vladivostoku absolvovala s manželem za měsíc a při tom putování vystřídali patnáct vlaků.
Povídali jsme si také o tom, jak taková cesta a zápisky legionáře, který je psal zcela otevřeně a události charakterizoval bez příkras, mohou změnit dosavadní představy mladé ženy. Ina Píšová vám poví podrobně, jak o válce přemýšlel mladý legionář, v podstatě kluk, jak kruté události donutí dělat lidi kruté a zoufalé činy.
Sto let starý text, který pradědeček Jan Kouba po návratu z legií zakopal doma na zahradě, jsem si mohl i prolistovat a vy ho vidíte i na jedné z fotografií.
Dozvíte se tak nejen něco z jeho obsahu, ale třeba i to, čím si mladý voják psal ve válce své zápisky.
“Na cestách” je tentokrát trochu jiným pokračováním seriálu - cestujeme historií, knihou, životem legionáře, unikátní železniční tratí, která láká turisty z celého světa, cestujeme i trochu ruskou duší.
Tak si nás nalaďte na stanicích Českého rozhlasu Hradec Králové nebo Českého rozhlasu Pardubice v pondělí 2. března 2020 tradičně od 18:04 nebo si pořad najděte v našem rozhlasovém archivu.
Srdečně vás s Inou Píšovou zveme
Váš Petr Voldán
Související
-
V Chlumci nad Cidlinou začal svou letošní pouť legiovlak....
Replika soupravy, která před bezmála sto lety vozila tehdejší československé legionáře po Transsibiřské magistrále v Rusku, to je legiovlak. Třináct vagónů, jedenác...
-
Hradec vzpomínal na padlé legionáře a slavnostně uložil zeminu z bojišť 4. střeleckého pluku
Jen pár hodin uplynulo od slavnostního otevření parkovacího domu v Gayerových kasárnách a také pietního aktu 4. střeleckého pluku Hradec Králové.
-
Hradec Králové rozdal výroční ceny. Nejvýznamnější událostí bylo odhalení památníku legionářům
Hradec Králové zná laureáty výročních cen města za rok 2018. Na půdě Univerzity Karlovy je oceněné osobnosti nebo jejich zástupci převzali z rukou představitelů města.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.