Petr Voldán: Řekni mi zrcadlo, kdo je v zemi zdejší?

Ukazuje nám vždy zrcadlo naši pravou tvář? (ilustrační foto)
Ukazuje nám vždy zrcadlo naši pravou tvář? (ilustrační foto)

Zdá se, že problém obsazení křesla ministra kultury je vyřešen. Otázka, kdo jaké má v zemi kompetence, ale podle autora dnešní glosy zůstává. Něco už ale přece jen naznačuje Petr Voldán v tázacím titulku glosy.

Pohádková otázka má známé pokračování a celá zní takto - Řekni mi zrcadlo, kdo je v zemi zdejší i na světě nejkrásnější?

Svět nechme stranou a krásu pro tentokrát také

Zrcadlo naší kultury ale odpovědělo na otázku, kdo je v zemi zdejší v prosazování svých postojů nejsilnější. Protože sociální demokracie si sice může říkat, že nového ministra kultury namísto nechtěného starosty Nového Města na Moravě vybrala ona, ale fakticky je to výběr prezidentův.

O jméno nejde. Hlava státu se jen ve hře se sociální demokracií a premiérem utvrzovala, že pokud bude chtít, prosadí svoji vůli.

Rychlé předběžné přitakání z Hradu na návrh bývalého ministra zahraničí tentokrát na post v čele kultury potvrdilo, že důvody, proč neprošel u prezidenta pan Šmarda byly jen zástupné.

A premiér v tom také trochu bruslí - s prezidentem odmítaným kandidátem by prý ve vládě sedět nemohl, ale nový nominand je pro něj přijatelný, byt´se obecně ví, že ho moc rád nemá. Navíc se o něm dříve příliš lichotivě také nevyjadřoval.

Takže, jak se ukázalo - kultura jako obor až tak podstatná ve hře nebyla

Ostatně ani pan Zaorálek se jí, jak prezident požadoval u starosty Nového města na Moravě, dosud hlouběji nevěnoval. Šlo o to, aby zrcadlo naší politické scény pochopilo a správně odpovědělo na modifikovanou otázku - kdo je v zemi zdejší nejvlivnější? A kultura má mít ministra, který se jím stane tak trochu z leknutí. Sám totiž přiznal, že jedním z hlavních důvodů k souhlasu s nominací bylo, že nedokázal říci předsedovi své strany ne, když viděl tu krizi kolem postu ministra kultury.

Lubomír Zaorálek

Jistý rozdíl v kandidátech ale je - narozdíl od komunálního politika se bývalý šéf resortu ministerstva zahraničí vyjadřuje přece jen - diplomatičtěji. Minimálně k dosavadním vztahům s prezidentem i premiérem to už předvedl. Jsou to přece jen svým způsobem jeho budoucí šéfové. Jeden papírově a druhý fakticky. A teď už příjemný pátek i celý víkend.

Spustit audio

Související