Petr Voldán: Řekni mi zrcadlo, kdo je v zemi zdejší?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ukazuje nám vždy zrcadlo naši pravou tvář? (ilustrační foto)

Zdá se, že problém obsazení křesla ministra kultury je vyřešen. Otázka, kdo jaké má v zemi kompetence, ale podle autora dnešní glosy zůstává. Něco už ale přece jen naznačuje Petr Voldán v tázacím titulku glosy.

Pohádková otázka má známé pokračování a celá zní takto - Řekni mi zrcadlo, kdo je v zemi zdejší i na světě nejkrásnější?

Svět nechme stranou a krásu pro tentokrát také

Zrcadlo naší kultury ale odpovědělo na otázku, kdo je v zemi zdejší v prosazování svých postojů nejsilnější. Protože sociální demokracie si sice může říkat, že nového ministra kultury namísto nechtěného starosty Nového Města na Moravě vybrala ona, ale fakticky je to výběr prezidentův.

O jméno nejde. Hlava státu se jen ve hře se sociální demokracií a premiérem utvrzovala, že pokud bude chtít, prosadí svoji vůli.

Rychlé předběžné přitakání z Hradu na návrh bývalého ministra zahraničí tentokrát na post v čele kultury potvrdilo, že důvody, proč neprošel u prezidenta pan Šmarda byly jen zástupné.

A premiér v tom také trochu bruslí - s prezidentem odmítaným kandidátem by prý ve vládě sedět nemohl, ale nový nominand je pro něj přijatelný, byt´se obecně ví, že ho moc rád nemá. Navíc se o něm dříve příliš lichotivě také nevyjadřoval.

Takže, jak se ukázalo - kultura jako obor až tak podstatná ve hře nebyla

Ostatně ani pan Zaorálek se jí, jak prezident požadoval u starosty Nového města na Moravě, dosud hlouběji nevěnoval. Šlo o to, aby zrcadlo naší politické scény pochopilo a správně odpovědělo na modifikovanou otázku - kdo je v zemi zdejší nejvlivnější? A kultura má mít ministra, který se jím stane tak trochu z leknutí. Sám totiž přiznal, že jedním z hlavních důvodů k souhlasu s nominací bylo, že nedokázal říci předsedovi své strany ne, když viděl tu krizi kolem postu ministra kultury.

Lubomír Zaorálek

Jistý rozdíl v kandidátech ale je - narozdíl od komunálního politika se bývalý šéf resortu ministerstva zahraničí vyjadřuje přece jen - diplomatičtěji. Minimálně k dosavadním vztahům s prezidentem i premiérem to už předvedl. Jsou to přece jen svým způsobem jeho budoucí šéfové. Jeden papírově a druhý fakticky. A teď už příjemný pátek i celý víkend.

Spustit audio
autoři: Petr Voldán , baj

Odebírat podcast

Související