Petr Voldán: Oči nikoli přivřené, ale zavřené

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Úřady už ani nepřivírají nad situací oči. Oni je rovnou zavírají (ilustrační foto)

Slevové akce jsou v plném proudu. A my utrácíme, ačkoli mnohdy zbytečně, protože se chytáme do intrikových sítí obchodníků. Co je ale s podivem - odpovědné instituce o nekalých praktikách kolem slev vědí, nicméně konají liknavě nebo vůbec. Víc už na tradiční téma slev Petr Voldán.

Varování přicházejí každý rok a přece nedbáme

Slevová smršť, mocně přifukovaná reklamou, se valí republikou a nechává za sebou další oběti podvodných praktik obchodníků. Věhlasné firmy nevyjímaje. Pověstná je přece razantní kampaň firmy, obchodující se zahradní technikou, nábytkem, bazény, grily a podobným zbožím.

Slevová masáž vypadá bombasticky lákavě

A i když se ví, že není seriózní, rok co rok se opakuje. Slevuje se z částek astronomických na všeobecně vlastně běžné, žongluje se s desítkami slevových procent málem do vyzmizíkování cen až skoro k nule.

Na nákupu v drogerii

Přitom i úřady už vědí, že ceny před slevami vypumpují do výšek, za které se nikdy zboží prakticky nikde neprodávalo. Ale efekt slevového oblouznění zabírá.

Leč možná se blíží lepší časy

Údajně od roku 2022 klamat už tak lehce nepůjde. Světe div se, na ochranu spotřebitelů, mezi kterými je určitě i dost odpůrců Evropské unie, se nechystá nikdo jiný než právě u nás neoblíbené společenství.

Kdežto ti, kteří by měli zasahovat na základě letité znalosti problému - naše úřady a především poslanci, odpovídající za zákony a normy, už ani nepřivírají nad situací oči. Oni je rovnou zavírají.

Nebo jen mluví a sem tam, aby se neřeklo, uloží nějakou tu skoro směšnou pokutu. Symbolickou, v řádech pár nákupů několika naoko zlevněných traktůrků, sekaček, saun a dalších taháků i v jiných obchodech a řetězcích.

Proč je podvodná praxe benevolentně trpěna, proč máme dva roky čekat na opatření a mezitím se budou obchodníci dál pakovat a proč to za nás má udělat proklínaná unie, to jsou jen některé otazníky.

Možná i proto, aby se na Brusel mohlo zase nadávat, co že si to úředníci vymýšlejí, co nám zase chtějí nařizovat. Už nám přece zakázali máslo - co nebylo máslo, rum co nebyl rum a teď nám třeba seberou i to potěšení z obřích slev. Co slevami vlastně nejsou.
 
A když už chtějí mít zákonodárci a další instituce - prý pro ochranu spotřebitelů - oči zavřené, je tu ještě jeden otazník. Kdy je pootevřeme my, spotřebitelé a kdy jim všem dáme najevo, že nedělají co mají. A tudíž nemají na svých postech opravdu co dělat. 

Ale teď už úspěšné pondělí i celý týden.

Spustit audio
autoři: Petr Voldán , baj

Odebírat podcast

Související