Petr Voldán: Ve vlastní pasti
Titulek dnešní glosy připomíná, že občas sami sebe až přílišnou, na první pohled prospěšnou aktivitou, dostaneme do potíží, které jsme na počátku poněkud podcenili. Jednomu příkladu z oboru telekomunikací je věnována právě glosa Petra Voldána.
Čtěte také
Kolik jen pocuchaných nervů je za problémy s pokrytím celé republiky kvalitní sítí, umožňující jak využívat přednosti mobilních telefonů, tak výhod internetu. A jsou stále místa, světe div se v době vysoce rozvinutých kosmických technologií, optických a jiných propojení - kde se zkrátka pořádně nedovoláte, natož abyste si pomohli internetem. Nejde přitom jen o zapadlé kouty v horách nebo záhadně nedostupné lokality, která operátoři nějak opomíjejí. Slavné to není s telefony ve vlacích, včetně hlavních tratí, kde stabilita signálu kolísá jako křivka EKG a podobně se vleče vstup moderní komunikace i do metra.
Obecně ale "mobilování" "esemeskování" a brázdění internetovými sítěmi - krátce naše závislost na telekomunikačních vymoženost dneška nabobtnala tak, že na nich mnozí visíme nepřetržitě jak na pupeční šňůře. Stačí se jen mrknout kolem sebe na zastávkách, v čekárnách, dokonce v restauracích nebo kavárnách - kam se dřív přece chodilo i popovídat. Kromě pracovních aktivit je to mnohdy zbytečné, až magneticky silné permanentní připojení, bez kterého si už naše dny neumíme představit.
Ale všeho do času, zní jedna - lety zkušeností potvrzená - pravda
A tak přibývá nejen lidí, kteří se prostě musí z důvodů zdravotních nebo díky vlastnímu "osvícení" od signálu všech telekomunikačních lákadel odstřihnout. Alespoň na čas, protože jim už démon mobility a neustálého připojení přerostl přes hlavu nebo to reálně hrozí. A vznikají dokonce požadavky na zóny bez signálu. Neuvěřitelné pro ty, co ho pořád nemají.
Ale někteří přece jen začali z nepřetržité dosažitelnosti signálem couvat. Už u nás je hotel, kde signál záměrně není a pokud nutně volat potřebujete, což se může stát, mají pro vás k dispozici pevnou linku. Dovolenou bez mobilní sítě využívají prý stále častěji specialisté, kteří s počítači a neustálým připojením přicházejí denně do styku. A dokonce si předávají informace, kde takové tiché ostrůvky jsou.
To jsou paradoxy. Někdy si zkrátka chystáme vlastní pasti. A teď už úspěšné pondělí i celý týden.
Související
-
Petr Voldán: Knihovnami jsme světoví aneb Od zvířete k člověku
Často trpíme pocitem, že jsme až moc malou součástí velkého světa. Zrovna na dnešek ale připadá výročí, které pomohlo k naší světovosti v oboru, kde byste to asi nečekali.
-
Petr Voldán: Vystřelím tě na Měsíc
Měsíc je aktuálně jedním z nejfrekventovanějších témat. Připomínáme si přece padesát let od okamžiku, kdy poprvé člověk vstoupil na Měsíc.
-
Petr Voldán: Dovolme si lelkovat
Daří se vám o dovolené odpočívat? Nebo jste i o tomto čase připoutáni ke spoustě údajných nutných povinností nebo alespoň k mobilním informacím a internetu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.